2 wojna światowa data

2 wojna światowa data

Data Wybuchu II Wojny Światowej – Przełomowe Wydarzenie w Historii

II wojna światowa, jeden z najbardziej niszczycielskich konfliktów w historii ludzkości, rozpoczęła się 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 nad ranem.

Napięcia Przedwojenne

W okresie poprzedzającym wybuch wojny sytuacja międzynarodowa była napięta:

* Traktat Wersalski: Traktat pokojowy kończący I wojnę światową narzucił na Niemcy surowe warunki, co wywołało wśród Niemców resentymenty.

* Wzrost Narodów Oś: Niemcy, Japonia i Włochy połączyły siły, tworząc Oś, aby sprzeciwić się porządkowi powojennemu.

* Kryzys Monachijski: W 1938 roku Niemcy zajęły Sudety w Czechosłowacji, co wywołało obawy przed dalszą agresją.

* Pakt Ribbentrop-Mołotow: Podpisany w sierpniu 1939 roku pakt między Niemcami a Związkiem Radzieckim podzielił Europę Wschodnią na strefy wpływów.

Inwazja na Polskę

Rankiem 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczęły się II wojna światowa. Inwazję poprzedziła seria prowokacji, w tym pozorowany atak na niemiecką stację radiową w Gliwicach.

Reakcja Świata

Po inwazji Wielka Brytania i Francja, sojusznicy Polski, wypowiedziały wojnę Niemcom 3 września. Tym samym rozpoczął się globalny konflikt, który trwał sześć długich lat.

Przebieg Wojny

II wojna światowa była prowadzona na wielu frontach, od Europy po Pacyfik, angażując ponad 100 milionów żołnierzy. Konflikt charakteryzował się brutalnymi walkami, bombardowaniami strategicznymi i wyniszczającymi obozami koncentracyjnymi.

Skutki Wojny

II wojna światowa zakończyła się 8 maja 1945 roku wraz z kapitulacją Niemiec. Konsekwencje wojny były ogromne:

* Straty w Życiu: Wojna pochłonęła miliony ofiar, w tym zarówno żołnierzy, jak i cywilów.

* Zniszczenia Fizyczne: Miasta i infrastruktura na całym świecie zostały zniszczone w wyniku bombardowań i walk naziemnych.

* Zmiany Polityczne: Wojna doprowadziła do upadku nazizmu i faszyzmu oraz powstania nowych mocarstw, takich jak Stany Zjednoczone i Związek Radziecki.

* Zimna Wojna: Podział Europy na blok wschodni i zachodni po wojnie ułożył podwaliny pod zimną wojnę.

Pamięć o Wojnie

Od zakończenia II wojny światowej minęło prawie 80 lat, ale jej pamięć pozostaje żywa. Liczne muzea, pomniki i organizacje dbają o to, aby okrucieństwa wojny nigdy nie zostały zapomniane.

Linki do Autorytatywnych Źródeł

* [Wybuch II Wojny Światowej](https://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10005780)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: