28 listopad

28 listopad

## 28 listopada – ważne święto w Polsce

### Historia święta

28 listopada obchodzone jest w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Data ta odnosi się do dnia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Rada Regencyjna przekazała władzę naczelną Józefowi Piłsudskiemu.

### Znaczenie święta

Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Symbolizuje ono odzyskanie suwerenności i wolności po latach walki i niewoli. W tym dniu Polacy oddają hołd bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

### Obchody święta

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczynają się rano od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny. Następnie odbywają się oficjalne uroczystości, w tym przemówienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz złożenie wieńców pod pomnikami poświęconymi bohaterom narodowym.

Po południu organizowane są liczne imprezy kulturalne i sportowe, takie jak koncerty, przedstawienia teatralne czy biegi niepodległości. Wieczorem natomiast odbywają się fajerwerki, które symbolizują radość i świętowanie odzyskanej wolności.

### Symbole święta

Symbolami Narodowego Święta Niepodległości są:

* **Flaga Polski** – biało-czerwony sztandar z godłem państwowym

* **Hymn Polski** – „Mazurek Dąbrowskiego”

* **Orzeł Biały** – symbol państwa polskiego

* **Kokardka narodowa** – biało-czerwona wstążka noszona na ubraniu

* **Znicze** – zapalane na grobach bohaterów narodowych

### Ciekawostki

* Data 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości została oficjalnie ustanowiona dopiero w 1937 roku.

* W czasach PRL święto to było obchodzone pod nazwą „Święto Odrodzenia Polski”.

* Od 2008 roku 11 listopada jest ustawowo wolnym od pracy.

* W 2018 roku obchodzono 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Z tej okazji zorganizowano wiele specjalnych wydarzeń i uroczystości.

### Podsumowanie

28 listopada to ważne święto w Polsce, które upamiętnia odzyskanie niepodległości po latach zaborów. Obchodzone jest uroczyście i patriotycznie, a jego symbolami są flaga Polski, hymn narodowy, orzeł biały, kokardka narodowa i znicze.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: