Adam bodnar ojciec

Adam bodnar ojciec

Adam Bodnar – ojciec i obrońca praw człowieka

Adam Bodnar to polski prawnik i działacz społeczny, który od 2015 do 2021 roku pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest znany ze swojego zaangażowania w ochronę praw człowieka, w szczególności praw mniejszości i osób wykluczonych.

Życiorys i edukacja

Adam Bodnar urodził się 27 czerwca 1972 roku w Warszawie. Jego ojciec, Jan Bodnar, był historykiem i działaczem opozycyjnym, a matka, Anna Bodnar, była pedagogiem. Po ukończeniu Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, Bodnar studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1996 roku uzyskał tytuł magistra. W 2003 roku ukończył podyplomowe studia z zakresu zarządzania w administracji publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Działalność społeczna

Praca w administracji publicznej

W latach 2004-2005 Bodnar pełnił funkcję dyrektora departamentu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie odpowiadał za sprawy związane z prawami człowieka i równym traktowaniem. W latach 2008-2010 był dyrektorem Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. W 2015 roku został powołany na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich

Jako Rzecznik Praw Obywatelskich Bodnar działał na rzecz ochrony praw wszystkich obywateli, niezależnie od ich pochodzenia, orientacji seksualnej czy poglądów politycznych. Szczególną uwagę zwrócił na prawa osób wykluczonych, takich jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze i bezdomni.

Bodnar był krytykiem działań rządu PiS, który jego zdaniem ogranicza swobody obywatelskie i osłabia niezależność sądów. W 2021 roku, po zakończeniu kadencji, został odznaczony przez Prezydenta Francji Orderem Legii Honorowej za swoje zaangażowanie w ochronę praw człowieka.

Nagrody i wyróżnienia

Za swoją działalność na rzecz praw człowieka Adam Bodnar otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym:

* Nagrodę im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej (2018)

* Nagrodę Specjalną Rzecznika Praw Obywatelskich (2021)

* Order Legii Honorowej (2021)

Rodzina i życie prywatne

Adam Bodnar jest żonaty z Katarzyną Bodnar, z którą ma dwoje dzieci. Jest miłośnikiem gór i muzyki klasycznej.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: