Albert speer

Albert speer

## Albert Speer

Albert Speer (19 marca 1905 – 1 września 1981) był niemieckim architektem i ministrem ds. uzbrojenia i produkcji wojennej podczas II wojny światowej. Był najbliższym powiernikiem Adolfa Hitlera i odegrał kluczową rolę w nazistowskim reżimie.

### Wczesne życie i kariera

Urodził się w Mannheim w Niemczech. Speer studiował architekturę w Berlinie i Monachium. Po ukończeniu studiów pracował jako asystent architekta Heinricha Tessenowa. W 1930 roku Speer został członkiem NSDAP i szybko awansował w szeregach partii.

### Architekt Hitlera

W 1934 roku Speerowi zlecono zaprojektowanie nowego budynku Ministerstwa Lotnictwa Rzeszy w Berlinie. Ta praca zwróciła uwagę Hitlera, który został pod wrażeniem talentu Speera jako architekta. W 1937 roku Speer został mianowany Generalnym Inspektorem Budownictwa Rzeszy i był odpowiedzialny za planowanie i budowę wszystkich głównych projektów budowlanych nazistowskich Niemiec.

Najbardziej znanymi pracami Speera były:

* Nowa Kancelaria Rzeszy w Berlinie

* Stadion Olimpijski w Berlinie

* Autostrada Rzeszy

* Lotnisko Tempelhof w Berlinie

### Minister uzbrojenia i produkcji wojennej

W lutym 1942 roku Speer został mianowany ministrem ds. uzbrojenia i produkcji wojennej. Na tym stanowisku był odpowiedzialny za nadzorowanie niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Speer był w stanie zwiększyć produkcję zbrojeniową, mimo bombardowań alianckich i braków surowców.

### Proces norymberski

Po II wojnie światowej Speer został oskarżony o zbrodnie wojenne podczas procesów norymberskich. Został skazany na 20 lat więzienia za użycie pracy niewolniczej i pomoc w planowaniu inwazji na Związek Radziecki.

### Późniejsze życie

Speer został zwolniony z więzienia w 1966 roku. Napisał kilka książek o swoich doświadczeniach w nazistowskim reżimie, w tym „Pamiętniki” i „Wpieniające się fale”. Speer zmarł w Heidelbergu w Niemczech w 1981 roku.

### Dziedzictwo

Speer jest kontrowersyjną postacią. Niektórzy uważają go za utalentowanego architekta, który został uwikłany w zbrodnie nazistowskiego reżimu. Inni widzą w nim oportunistę i pomocnika zbrodniarzy wojennych.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: