Anders fogh rasmussen

Anders fogh rasmussen

## Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen (ur. 26 stycznia 1953 w Ginnerup) – duński polityk, dwukrotny premier Danii (2001–2009) oraz sekretarz generalny NATO (2009–2014).

### Początki kariery

Urodził się w rodzinie rolników w Ginnerup w Jutlandii. Studiował ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie w Aarhus. W 1978 roku został wybrany do Folketingu z ramienia Partii Liberalnej.

### Minister spraw zagranicznych

W 1982 roku został ministrem ds. podatków w rządzie Poula Schlütera. W 1990 roku pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. Na tym stanowisku odegrał kluczową rolę w negocjacjach dotyczących traktatu z Maastricht, który doprowadził do utworzenia Unii Europejskiej.

### Premier Danii

W 2001 roku został premierem Danii. Jego rząd wprowadził szereg reform gospodarczych i społecznych, w tym obniżki podatków, prywatyzację i reformę systemu świadczeń socjalnych.

W polityce zagranicznej Rasmussen był zagorzałym zwolennikiem inwazji na Irak w 2003 roku. Był także krytykowany za bliską współpracę z administracją George’a W. Busha.

### Sekretarz Generalny NATO

W 2009 roku został wybrany na Sekretarza Generalnego NATO. Na tym stanowisku nadzorował operacje NATO w Afganistanie i Libii. Podczas jego kadencji NATO również rozpoczęło współpracę z Rosją.

### Życie osobiste

Rasmussen jest żonaty z Anne-Mette Rasmussen i ma troje dzieci. Jest zapalonym biegaczem i kibicem piłki nożnej.

### Nagrody i wyróżnienia

Rasmussen otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym:

– Order Słonia (2009)

– Prezydencki Medal Wolności (2014)

– Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Aarhus (2015)

### Kontrowersje

Rasmussen był zamieszany w kilka kontrowersji, w tym:

– Jego poparcie dla inwazji na Irak

– Jego bliskie związki z administracją Busha

– Jego decyzja o przedłużeniu obecności Danii w Afganistanie

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: