Barack obama

Barack obama

Barack Obama – pierwszy afroamerykański prezydent Stanów Zjednoczonych

Dzieciństwo i edukacja

Barack Obama urodził się 4 sierpnia 1961 r. w Honolulu na Hawajach. Jego ojciec, Barack Obama Sr., był ekonomistą z Kenii, a matka, Ann Dunham, była antropolożką z Kansas. Rodzice Obamy poznali się podczas nauki na Uniwersytecie Hawajskim.

Obama spędził pierwsze lata życia w Honolulu, a następnie przeprowadził się z matką do Indonezji, gdzie mieszkał od 6 do 10 roku życia. Po powrocie do Honolulu uczęszczał do Punahou School, prywatnej szkoły przygotowawczej. Następnie studiował na Occidental College w Los Angeles, a później na Columbia University w Nowym Jorku, gdzie uzyskał tytuł licencjata z nauk politycznych.

Kariera polityczna

Po ukończeniu studiów Obama pracował jako organizator społeczności w Chicago. W 1996 został wybrany do Senatu Stanu Illinois. W 2004 roku został wybrany do Senatu Stanów Zjednoczonych, a cztery lata później został pierwszym afroamerykańskim prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Prezydentura

Obama piastował urząd prezydenta przez dwie kadencje, od 2009 do 2017 roku. W czasie swojej prezydentury nadzorował uchwalenie ustawy o przystępnej opiece medycznej, znanej również jako Obamacare. Podpisał również ustawę Dodd-Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act, która miała na celu zapobieganie kryzysom finansowym w przyszłości.

W polityce zagranicznej Obama zakończył wojnę w Iraku i autoryzował nalot, który zabił Osamę bin Ladena. Prowadził negocjacje w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem i przywrócił stosunki dyplomatyczne z Kubą.

Życie osobiste

Obama jest żonaty z Michelle Obama od 1992 roku. Mają dwie córki, Malię i Sashę.

Dziedzictwo

Obama jest uważany za jednego z najważniejszych prezydentów w historii Ameryki. Był pierwszym afroamerykańskim prezydentem i nadzorował uchwalenie szeregu znaczących ustaw, w tym ustawy o przystępnej opiece medycznej.

Dziedzictwo Obamy jest złożone. Jest powszechnie podziwiany za swoją inteligencję, elokwencję i charyzmę. Jednak krytykowany jest również za niektóre swoje decyzje polityczne, takie jak użycie dronów do zabijania terrorystów.

Mimo kontrowersji Obama pozostaje popularną postacią. Jest uważany za symbol nadziei i jedności dla wielu ludzi. Jego prezydentura stanowiła punkt zwrotny w historii Ameryki i prawdopodobnie będzie on pamiętany jako jeden z największych prezydentów kraju.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: