Barbara nowacka wykształcenie

Barbara nowacka wykształcenie

Barbara Nowacka: Wykształcenie i kariera

Barbara Nowacka to polska polityczka, posłanka na Sejm IX kadencji. Zasiada w Parlamencie Europejskim jako przedstawicielka Platformy Obywatelskiej.

Edukacja i młodość

Barbara Nowacka urodziła się 7 grudnia 1975 roku w Warszawie. Jej ojciec, Jerzy Stępień, był działaczem „Solidarności” i posłem na Sejm I kadencji. Matka, Hanna, była nauczycielką.

Nowacka ukończyła III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Studiowała socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie socjologię stosowaną na Uniwersytecie w Lille we Francji. W 2003 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Kariera naukowa

Po ukończeniu studiów Barbara Nowacka pracowała jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmowała się badaniem problemów społecznych, w tym ubóstwa, bezrobocia i nierówności.

Kariera polityczna

W 2005 roku Nowacka wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. W latach 2007-2011 była posłanką na Sejm VI kadencji. W 2011 roku została wybrana do Parlamentu Europejskiego.

W Parlamencie Europejskim Nowacka zasiada w Komisji Spraw Społecznych i Zatrudnienia oraz w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia. Jest również wiceprzewodniczącą Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

Nowacka jest znana ze swojego zaangażowania w walkę o prawa kobiet, osób LGBT i osób niepełnosprawnych. Jest również autorką wielu projektów ustaw dotyczących polityki społecznej i równości.

Życie prywatne

Barbara Nowacka jest mężatką, ma troje dzieci. Jej mąż, Piotr Nowacki, jest dziennikarzem.

Osiągnięcia i nagrody

* W 2008 roku otrzymała Nagrodę im. Barbary Wołowiec za działalność na rzecz kobiet.

* W 2011 roku została wyróżniona tytułem „Kobieta Roku” przez redakcję magazynu „Kobieta i Życie”.

* W 2013 roku otrzymała nagrodę „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych” od Polskiego Związku Głuchych.

Źródła

* [Życiorys Barbary Nowackiej na stronie Sejmu](https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/posel.xsp?id=131&type=B)

* [Życiorys Barbary Nowackiej na stronie Parlamentu Europejskiego](https://www.europarl.europa.eu/meps/pl/124955/BARBARA_NOWACKA/home)

* [Strona internetowa Barbary Nowackiej](https://barbaranowacka.pl/)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: