Betlejem

Betlejem

Betlejem – miasto narodzin Jezusa

Położenie i historia

Betlejem to miasto położone w Autonomii Palestyńskiej, na południe od Jerozolimy. Według Nowego Testamentu, w Betlejem narodził się Jezus Chrystus. Miasto jest więc ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym dla chrześcijan.

Początki Betlejem sięgają XIV wieku p.n.e. W starożytności miasto należało do Królestwa Judzkiego, a później do Cesarstwa Rzymskiego. W czasach bizantyjskich w Betlejem wybudowano wiele kościołów i klasztorów.

Znaczenie religijne

Betlejem jest miejscem narodzin Jezusa Chrystusa, co czyni je świętym miejscem dla chrześcijan. Według tradycji, Jezus narodził się w stajence w grocie, która obecnie znajduje się pod Bazyliką Narodzenia Pańskiego.

W Betlejem znajduje się również Grota Mleczna, w której według legendy Maryja karmiła Jezusa. Grotę odwiedzają chrześcijanie proszący o łaski związane z płodnością i macierzyństwem.

Zabytki

Głównymi zabytkami Betlejem są Bazylika Narodzenia Pańskiego i Grota Mleczna. Bazylika to jedna z najstarszych i najważniejszych świątyń chrześcijańskich na świecie. Została wybudowana w IV wieku n.e. na miejscu narodzin Jezusa.

Grota Mleczna to niewielka grota, w której według tradycji Maryja karmiła Jezusa. Grotę można zwiedzać, a w jej wnętrzu znajduje się ołtarz, przy którym odprawiane są msze święte.

Turystyka

Betlejem jest popularnym celem pielgrzymek chrześcijańskich. Miasto odwiedzają również turyści zainteresowani historią i kulturą. W Betlejem można zwiedzić liczne zabytki, muzea i galerie sztuki.

Turystyka jest ważnym źródłem dochodów dla Betlejem. Miasto oferuje wiele możliwości zakwaterowania, wyżywienia i transportu.

Informacje praktyczne

* Jak dojechać: Do Betlejem można dojechać autobusem lub taksówką z Jerozolimy.

* Kiedy jechać: Betlejem można zwiedzać przez cały rok, ale najlepszym czasem na wizytę jest wiosna lub jesień.

* Co zabrać: Wygodne buty, nakrycie głowy i wodę.

* Ceny: Ceny w Betlejem są podobne do cen w innych miastach Palestyny.

Betlejem to wyjątkowe miasto o bogatej historii i znaczeniu religijnym. Wizyta w Betlejem to niezapomniane przeżycie dla każdego, kto interesuje się chrześcijaństwem, historią lub kulturą.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: