Biden

Biden

## Joe Biden: prezydent Stanów Zjednoczonych

Wczesne życie i kariera

Joe Biden urodził się 20 listopada 1942 roku w Scranton w stanie Pensylwania. Po studiach prawniczych na Syracuse University rozpoczął karierę polityczną jako senator stanowy w Delaware w 1973 roku. W 1973 roku został wybrany do Senatu Stanów Zjednoczonych, gdzie pełnił funkcję od 1973 do 2009 roku.

### Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych

W 2008 roku Biden został wybrany na wiceprezydenta wraz z Barackiem Obamą. Pełnił tę funkcję przez dwie kadencje, od 2009 do 2017 roku. Jako wiceprezydent Biden odegrał kluczową rolę w przyjęciu Ustawy o opiece niedostępnej, nadzorowaniu wycofania wojsk amerykańskich z Iraku i negocjowaniu nowego traktatu o kontroli zbrojeń z Rosją.

Kampania prezydencka 2020

W 2020 roku Biden ogłosił swój start w wyścigu o nominację Demokratów na prezydenta. Po wygraniu prawyborów stanął do walki z urzędującym prezydentem Donaldem Trumpem w wyborach powszechnych. Biden pokonał Trumpa w wyborach powszechnych i zdobył Kolegium Elektorów, obejmując urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych 20 stycznia 2021 roku.

## Prezydentura Bidena

Polityka krajowa

Za prezydentury Bidena Stany Zjednoczone zmagały się z pandemią COVID-19, ożywieniem gospodarczym i szeregiem kwestii społecznych. Biden podjął szereg działań w celu rozwiązania tych problemów, w tym uchwalenie ustawy o planie ratunkowym Amerykańskiej Rodziny, która zapewniała ulgę ekonomiczną Amerykanom i firmom dotkniętym pandemią. Nadzorował również rozpoczęcie dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19, co doprowadziło do znacznego spadku liczby zakażeń i zgonów.

W sferze gospodarczej Biden podpisał ustawę o inwestycjach w infrastrukturę i miejsca pracy, która zapewniała finansowanie na projekty infrastrukturalne, takie jak drogi, mosty i szerokopasmowy internet. Uchwalił również ustawę o konkurencji i innowacji w Ameryce, która była skierowana do Chin i miała na celu wzmocnienie amerykańskiego sektora produkcji i badań.

Biden zajął się także szeregiem kwestii społecznych, w tym kontrolą broni, reformą wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i prawami obywatelskimi. Podpisał ustawę o bezpieczniejszych społecznościach, która poszerzała ostrzeżenia dotyczące posiadania broni i utrudniała osobom z chorobami psychicznymi uzyskanie broni. Podpisał również rozporządzenie wykonawcze w sprawie policji, które miało na celu poprawę odpowiedzialności policji i zmniejszenie rasizmu systemowego w egzekwowaniu prawa.

Polityka zagraniczna

W polityce zagranicznej Biden kontynuował politykę swojego poprzednika, polegającą na wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu. Nadzorował wycofanie wszystkich sił amerykańskich z kraju do 31 sierpnia 2021 r. Biden podjął również kroki w celu odbudowania relacji z sojusznikami i partnerami Stanów Zjednoczonych, które zostały nadszarpnięte za prezydentury Trumpa.

Biden prowadził dwustronne rozmowy z przywódcami Chin i Rosji, a także uczestniczył w szczytach Organizacji Narodów Zjednoczonych i G20. Podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej w rozwiązywaniu globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu i proliferacja broni jądrowej.

## Dziedzictwo Bidena

Prezydentura Bidena była naznaczona przez szereg znaczących osiągnięć, w tym uchwalenie ustawy o planie ratunkowym American Rescue Plan, inwestycji w infrastrukturę i miejsca pracy oraz ustawy o konkurencji i innowacji w Ameryce. Zajął się także szeregiem kluczowych kwestii społecznych, takich jak kontrola broni, reforma wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i prawa obywatelskie.

W polityce zagranicznej Biden nadzorował wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu i podjął kroki w celu odbudowania relacji z sojusznikami i partnerami Stanów Zjednoczonych. Zaangażował się również w rozmowy dwustronne z przywódcami Chin i Rosji oraz uczestniczył w szczytach Organizacji Narodów Zjednoczonych i G20.

Dziedzictwo Bidena zostanie prawdopodobnie określone przez jego odpowiedź na pandemię COVID-19, jego podejście do ożywienia gospodarczego i zdolność do zjednoczenia kraju po podziałach politycznych ostatnich lat.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: