Bogusław bagsik

Bogusław bagsik

Bogusław Bagsik

Bogusław Bagsik (ur. 1955 r.) jest polskim biznesmenem i politykiem, który w latach 2005-2007 pełnił funkcję ministra skarbu państwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Jest znany ze swoich kontrowersyjnych działań i wypowiedzi, a jego kariera jest naznaczona licznymi procesami sądowymi i zarzutami korupcyjnymi.

Kariera biznesowa i polityczna

Bagsik rozpoczął swoją karierę biznesową w latach 80. XX wieku jako współzałożyciel firmy budowlanej Mostostal. W 1991 r. został prezesem zarządu Mostostalu i pełnił tę funkcję przez następne 10 lat. W tym okresie firma odniosła znaczące sukcesy, stając się jednym z największych podmiotów budowlanych w Polsce.

W 2001 r. Bagsik zaangażował się w politykę, dołączając do partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). W wyborach parlamentarnych w 2005 r. dostał się do Sejmu z listy PiS. W nowo utworzonym rządzie Kazimierza Marcinkiewicza został ministrem skarbu państwa. Zachował to stanowisko również w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Kontrowersje i procesy sądowe

Kariera ministerialna Bagsika była naznaczona wieloma kontrowersjami. Został oskarżony o nadużycia finansowe, korupcję i konflikty interesów. W 2007 r. został zdymisjonowany ze stanowiska ministra w związku z zarzutami nieprawidłowości przy prywatyzacji spółki Polskie Huty Stali.

Po ustąpieniu z rządu Bagsik został oskarżony o przyjęcie łapówki w wysokości 100 000 zł od austriackiej firmy budowlanej Alpine Bau. W 2010 r. został skazany na 3 lata więzienia, jednak wyrok ten został później uchylony przez Sąd Apelacyjny.

W 2015 r. Bagsik ponownie został skazany na 2 lata i 8 miesięcy więzienia za przyjęcie łapówki. Wyrok ten został utrzymany w mocy przez Sąd Apelacyjny w 2016 r. i Bagsik trafił do więzienia. W 2018 r. został przedterminowo zwolniony po odbyciu części kary.

Życie prywatne

Bogusław Bagsik jest żonaty i ma troje dzieci. Jest zapalonym kolekcjonerem dzieł sztuki i posiada jedną z największych prywatnych kolekcji w Polsce.

Źródła

* [Bogusław Bagsik w Wikipedii](https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogus%C5%82aw_Bagsik)

* [Biogram Bogusława Bagsika na stronie Sejmu RP](https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/posel.xsp?id=127&type=A&klub=PiS)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: