Bohdan staszyński

Bohdan staszyński

Bohdan Staszyński

Życiorys

Bohdan Staszyński (ur. 15 czerwca 1931 w Warszawie) – polski polityk, działacz PZPR, minister spraw wewnętrznych w latach 1981–1985.

Pochodził z rodziny robotniczej. W 1952 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1956 roku był funkcjonariuszem partyjnym, zajmował m.in. stanowiska sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach i Warszawie. Od 1971 roku był członkiem Komitetu Centralnego PZPR, a od 1975 roku członkiem Biura Politycznego KC PZPR.

  • W latach 1980-1981 był sekretarzem KC PZPR ds. bezpieczeństwa publicznego.
  • Następnie pełnił urząd ministra spraw wewnętrznych.
  • W okresie stanu wojennego był odpowiedzialny za pacyfikację protestów społecznych.

Po 1989 roku był członkiem Socjaldemokracji Polskiej. W 1992 roku został skazany na 4 lata więzienia za przekroczenie uprawnień podczas pacyfikacji protestów w kopalni „Wujek” w 1981 roku. Zwolniony w 1995 roku.

Działalność polityczna

Bohdan Staszyński był jednym z najbardziej wpływowych polityków PZPR w latach 70. i 80. XX wieku. Był zwolennikiem twardego kursu wobec opozycji politycznej. W czasie stanu wojennego odegrał kluczową rolę w pacyfikacji protestów społecznych.

Afera „Wujka”

Afera „Wujka” była jedną z najgłośniejszych afer w historii PRL. W wyniku działań milicji pod dowództwem Staszyńskiego zginęło 9 górników. Staszyński został skazany za przekroczenie uprawnień, jednak wyrok został uchylony przez Sąd Najwyższy.

Życie prywatne

Bohdan Staszyński był żonaty, miał dwoje dzieci. Zmarł 28 października 2011 roku w Warszawie.

Podsumowanie

Bohdan Staszyński był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii PRL. Był zwolennikiem twardego kursu wobec opozycji politycznej i ponosi współodpowiedzialność za pacyfikację protestów społecznych w okresie stanu wojennego.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: