Boris johnson

Boris johnson

Boris Johnson: brytyjski polityk i premier

Boris Johnson, urodzony w 1964 roku w Nowym Jorku, jest brytyjskim politykiem i obecnym premierem Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Partii Konserwatywnej i pełnił funkcję burmistrza Londynu w latach 2008-2016.

Wczesne życie i edukacja

Johnson urodził się w Nowym Jorku jako syn brytyjskich rodziców. Posiada zarówno brytyjskie, jak i amerykańskie obywatelstwo. Uczęszczał do prestiżowego Eton College, a następnie do Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie studiował klasykę.

Kariera polityczna

Johnson rozpoczął swoją karierę polityczną jako dziennikarz dla „The Times” i „The Daily Telegraph”. W 2001 roku został wybrany do Izby Gmin jako poseł okręgu Henley. Szybko piął się w szeregach Partii Konserwatywnej, stając się ministrem stanu w gabinecie cieni w 2007 roku.

Burmistrz Londynu

W 2008 roku Johnson został wybrany na burmistrza Londynu, pokonując kandydata Partii Pracy, Kena Livingstona. Jego okres urzędowania charakteryzował się kontrowersyjnymi decyzjami, takimi jak wprowadzenie opłat za wjazd do centrum Londynu oraz organizacja Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie.

Premier

W 2019 roku Johnson został wybrany na lidera Partii Konserwatywnej, a następnie został premierem Wielkiej Brytanii po rezygnacji Theresy May. Jego głównym celem było wynegocjowanie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, znanego jako Brexit.

Polityka

Johnson jest uważany za kontrowersyjną postać w brytyjskiej polityce. Jest znany ze swoich populistycznych poglądów i niekonwencjonalnego stylu. Jego politykę charakteryzuje zwrot w kierunku nacjonalizmu i populizmu.

Brexit

Jedną z najbardziej znaczących polityk Johnsona jest Brexit. Prowadził kampanię na rzecz opuszczenia Unii Europejskiej podczas referendum w 2016 roku i od tego czasu jest głównym zwolennikiem Brexitu. Negocjował umowę o wyjściu z UE, która została zatwierdzona przez parlament w 2020 roku.

Pandemia COVID-19

Johnson był krytykowany za sposób, w jaki poradził sobie z pandemią COVID-19. Jego rząd był oskarżany o zbytnią reakcję na wirusa na początku pandemii, a następnie o zbytnie poluzowanie ograniczeń, co doprowadziło do drugiej fali zachorowań.

Życie osobiste

Johnson był dwukrotnie żonaty. Ma czworo dzieci ze swoją drugą żoną, Carrie Johnson. Jest znany ze swojego kolorowego życia osobistego, o którym często donoszą media.

Kontrowersje

Johnson był zamieszany w szereg kontrowersji, w tym zarzuty rasizmu, seksizmu i kłamstwa. W 2022 roku został ukarany grzywną za uczestniczenie w imprezie w czasie lockdownu podczas pandemii COVID-19.

Dziedzictwo

Dziedzictwo Johnsona jest jeszcze niepewne. Jest popularną postacią wśród części brytyjskiej opinii publicznej, ale był również bardzo kontrowersyjną postacią. Jego polityka miała znaczący wpływ na brytyjską politykę i społeczeństwo.

Źródła

* Strona internetowa rządu Wielkiej Brytanii

* BBC News

* The Guardian

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: