Boze cialo

Boze cialo

## Boże Ciało – najważniejsze informacje

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Upamiętnia ono ustanowienie Eucharystii przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

Historia Bożego Ciała

Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w XIII wieku przez papieża Urbana IV bullą „Transiturus de hoc mundo”. Papież ten nakazał wszystkim katolikom obchodzić to święto w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Początkowo święto było obchodzone tylko w diecezji Liege, ale z czasem rozpowszechniło się na cały Kościół katolicki.

Obrzędy Bożego Ciała

Centralnym punktem obchodów Bożego Ciała jest uroczysta procesja, w której wierni niosą Najświętszy Sakrament w monstrancji. Procesja przechodzi przez ulice miast i wsi, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, przy których kapłan odmawia modlitwy i błogosławi wiernych.

Znaczenie Bożego Ciała

Boże Ciało jest świętem, które ma przypominać wiernym o realnej obecności Chrystusa w Eucharystii. Jest to także okazja do publicznego wyznania wiary i okazania czci Najświętszemu Sakramentowi.

## Obchody Bożego Ciała w Polsce

W Polsce Boże Ciało jest obchodzone jako święto państwowe. Obchody rozpoczynają się wieczorem poprzedniego dnia, kiedy to przed kościołami ustawiane są kaplice, w których przez całą noc wierni adorują Najświętszy Sakrament.

Rano w dniu Bożego Ciała odprawiana jest uroczysta Msza święta, po której rozpoczyna się procesja. W procesji biorą udział wierni, kapłani, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz różnego rodzaju bractwa i stowarzyszenia.

## Tradycje Bożego Ciała

Z Bożym Ciałem wiążą się liczne tradycje i zwyczaje. Jedną z nich jest sypanie kwiatów i ziół na drogę procesji. Kwiaty i zioła symbolizują radość i wdzięczność za dar Eucharystii, a także błogosławieństwo dla pól i upraw.

Inną tradycją jest chodzenie po łąkach i polach w poszukiwaniu ziół leczniczych. Wierzono, że zioła zebrane w dniu Bożego Ciała mają szczególną moc leczniczą.

## Symbolika Bożego Ciała

Boże Ciało jest świętem bogatym w symbolikę. Monstrancja, w której niesiony jest Najświętszy Sakrament, symbolizuje słońce, które jest źródłem światła i życia. Cztery ołtarze, przy których zatrzymuje się procesja, symbolizują cztery strony świata, do których ma być niesiona Ewangelia.

Kwiaty i zioła, które sypane są na drogę procesji, symbolizują bogactwo i różnorodność Kościoła, a także prośbę o błogosławieństwo dla upraw i wszelkich dóbr ziemskich.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: