Zdecydowana większość nowo wybudowanych domów to domy murowane. Jest coraz więcej śmiałków, którzy chcą budować inną metodą i decydują się na nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań są domy budowane z prefabrykatów. Główną zaletą takiej budowy jest czas. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o takiej metodzie budowania domu i jak wybudować dom, aby nie zbankrutować?
Domy modułowe i z keramzytu
Wszystkie elementy, które wchodzą w skład domu takie jak ściany, stropy czy dach produkowane są w firmie, a potem przywożone są na naszą działkę, gdzie zostają złożone (jak klocki) oczywiście przez profesjonalną firmę. Każda najmniejsza ścianka musi zostać stworzona z niebywałą precyzją, a cała produkcja na każdym kroku jest poddawana kontroli. W tym przypadku nie ma mowy o pomyłkach.
Na czym polega budowanie domu z prefabrykatów?
Jako, że wszystkie ściany czy stropy powstają w fabrykach, na samą działkę przyjeżdzają gotowe elementy, które są łączone w całość. Dzięki temu czas budowy jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku budowy tradycyjnej. Taki dom może powstać nawet w ciągu 3 dni, a po kilku tygodniach można w nim już mieszkać. Ewentualną dodatkową kwestią są fundamenty domu. Zazwyczaj firmy, które produkują takie domy nie wylewają ich we własnym zakresie, a zlecają to inwestorowi. Kiedy montaż domu się zakończy możemy zacząć wykańczać dom oraz podłączyć sprzęty.
Dobre strony budowy domu z prefabrykatów
- Surowa kontrola techniczna
- budowa trwa bez względu na warunki atmosferyczne
- bardzo dobrzy specjaliści
- możliwość zamówienia domu pod klucz
- nieobowiązkowa obecność inspektora nadzoru
- nie trzeba sprzątać po montażu domu
- materiały z górnej półki
Wady domów z prefabrykatów
Wjazd na naszą działkę musi być szeroki i wygodny z uwagi na dostawę bardzo dużych elementów domu. Potrzebujemy też dosyć sporej gotówki na już, a nie wypłacanej w transzach, ponieważ inwestycja jest kończona w błyskawicznym tempie. Nie mamy też kontroli czy prace lub gotowe elementy są prawidłowo wykonane. Tu musimy być zdani tylko i wyłącznie na firmę. Warto więc zagłębić się w temat i wybrać taką z nieposzlakowaną opinią.
Niektóre elementy za dodatkową opłatą
Elementy takie jak fundamenty czy dach zazwyczaj nie są w ofercie firm, a nawet jeśli są to są zazwyczaj dodatkowo płatne. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wylanie fundamentów warto wziąć dokładne wskazówki co do ich wykonania, by uniknąć potem nieporozumień. To samo dotyczy dachu.