Dzień niepodległości

Dzień niepodległości

Dzień Niepodległości

Święto narodowe

Dzień Niepodległości to święto państwowe obchodzone w Polsce corocznie 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów dokonywanych przez Rosję, Prusy i Austrię.

Historia

Po upadku powstania styczniowego w 1864 roku Polska straciła resztki autonomii i została podzielona między trzy mocarstwa zaborcze. Dopiero wybuch I wojny światowej i upadek caratu w Rosji stworzyły sprzyjające warunki do odzyskania niepodległości.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła powstanie niepodległego państwa polskiego. Na jego czele stanął Józef Piłsudski, który został Naczelnikiem Państwa.

Symbolika

Dzień Niepodległości jest symbolem odzyskania wolności i suwerenności oraz hołdem dla tych, którzy walczyli o nią przez lata. Obchodzony jest z wielką pompą, a uroczystości odbywają się w całym kraju.

Tradycje

Tradycyjnie w Dzień Niepodległości odbywają się:

– msze święte w intencji ojczyzny,

– oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych,

– parady wojskowe i przemarsze,

– koncerty i wystawy patriotyczne,

– wspólne śpiewanie hymnu narodowego.

Znaczenie

Dzień Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Przypomina o trudnej historii kraju i znaczeniu wolności i suwerenności. Jest też okazją do świętowania i dumy z bycia Polakiem.

Uroczystości

Obchody centralne

Główne obchody Dnia Niepodległości odbywają się w Warszawie. Rozpoczynają się mszą świętą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, po której następuje złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Następnie władze państwowe udają się na Plac Piłsudskiego, gdzie odbywa się parada wojskowa. Po południu na Krakowskim Przedmieściu organizowany jest koncert z udziałem znanych artystów.

Obchody lokalne

W każdej miejscowości w Polsce odbywają się lokalne obchody Dnia Niepodległości. Są one organizowane przez samorządy, szkoły i organizacje społeczne.

Do najpopularniejszych form obchodów należą:

– biegi niepodległości,

– koncerty patriotyczne,

– wystawy historyczne,

– spotkania z weteranami,

– zapalanie zniczy na grobach żołnierzy poległych w walce o wolność Polski.

Symbole

Flaga Polski

Flaga Polski jest jednym z najważniejszych symboli Dnia Niepodległości. Biały pas oznacza czystość i niewinność, a czerwony – odwagę i krew przelaną za ojczyznę.

Hymn Narodowy

„Mazurek Dąbrowskiego” jest hymnem narodowym Polski od 1927 roku. Jest to pieśń patriotyczna napisana przez Józefa Wybickiego w 1797 roku.

Godło Polski

Godłem Polski jest biały orzeł na czerwonym tle. Jest to symbol, który towarzyszy Polsce od czasów średniowiecza.

Znaczenie dla Polaków

Dzień Niepodległości jest dla Polaków świętem szczególnym. Przypomina o trudnej historii kraju i walce o wolność. Jest też okazją do świętowania i dumy z bycia Polakiem.

W tym dniu Polacy zbierają się razem, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli o niepodległość i wyrazić wdzięczność za wolność, którą dzisiaj posiadają.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: