Emmanuel macron

Emmanuel macron

Emmanuel Macron: Prezydent Francji

Emmanuel Macron to francuski polityk, który pełni funkcję prezydenta Francji i współksięcia Andory od 14 maja 2017 roku. Wcześniej pełnił funkcję ministra gospodarki, przemysłu i spraw cyfrowych w rządzie François Hollande’a od 2014 do 2016 roku. Macron jest założycielem En Marche! (Naprzód, Republiko!) centrowy ruch polityczny, który został założony w 2016 roku.

Wczesne życie i edukacja

Emmanuel Macron urodził się 21 grudnia 1977 roku w Amiens we Francji. Jest synem lekarza i profesora medycyny. Macron uczęszczał do elitarnych szkół, w tym do Lycée Henri-IV w Paryżu i École nationale d’administration (ENA).

Kariera polityczna

Po ukończeniu ENA Macron rozpoczął karierę w urzędach państwowych. Pracował jako inspektor finansów w Ministerstwie Gospodarki i Finansów. W 2008 roku Macron dołączył do banku inwestycyjnego Rothschild & Co. jako bankier inwestycyjny.

Macron wszedł do polityki w 2012 roku, kiedy został doradcą prezydenta François Hollande’a. W 2014 roku został mianowany ministrem gospodarki, przemysłu i spraw cyfrowych. Na tym stanowisku Macron wdrożył szereg reform gospodarczych, w tym liberalizację rynku pracy i obniżenie podatków dla przedsiębiorstw.

W 2016 roku Macron opuścił rząd, aby założyć własny ruch polityczny, En Marche!. Ruch Macron deklaruje się jako centrowy i proeuropejski. W wyborach prezydenckich w 2017 roku Macron pokonał kandydatkę Frontu Narodowego Marine Le Pen, aby zostać prezydentem Francji.

Polityka

Polityka Macron jest generalnie uważana za centrową i proeuropejską. Popiera liberalizację gospodarki, obniżkę podatków i reformę rynku pracy. Macron jest również zwolennikiem integracji europejskiej i opowiada się za ściślejszą współpracą między krajami Unii Europejskiej.

Życie osobiste

Macron jest żonaty z Brigitte Macron (z domu Trogneux), która jest jego byłą nauczycielką. Mają troje dzieci z poprzedniego małżeństwa Brigitte. Macron jest katolikiem.

Prezydentura Emmanuela Macrona

Macron objął urząd prezydenta Francji 14 maja 2017 roku. Jego prezydentura była naznaczona szeregiem wyzwań, w tym protestami „żółtych kamizelek”, pandemią COVID-19 i wojną na Ukrainie.

Protesty „żółtych kamizelek”

Protesty „żółtych kamizelek” rozpoczęły się we Francji w listopadzie 2018 roku. Protesty zostały wywołane przez propozycję rządu, aby podnieść podatki na paliwo. Protesty rozprzestrzeniły się na całą Francję i były skierowane przeciwko polityce gospodarczej i społecznej Macron.

Macron początkowo zareagował na protesty koncesjami, takimi jak obniżenie podatków na paliwo i podniesienie płacy minimalnej. Jednak protesty trwały, a Macron został oskarżony o brak kontaktu z troskami zwykłych Francuzów.

Pandemia COVID-19

Pandemia COVID-19 dotarła do Francji w styczniu 2020 roku. Macron wprowadził szereg środków w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, w tym blokadę i obowiązkowe szczepienia.

Pandemia miała poważny wpływ na gospodarkę Francji i doprowadziła do wzrostu bezrobocia i deficytu budżetowego. Macron został skrytykowany przez niektórych za jego reakcję na pandemię, ale został również pochwalony przez innych za jego przywództwo w trudnych czasach.

Wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Macron potępił inwazję Rosji i zaoferował wsparcie Ukrainie. Macron starał się również pośredniczyć w zawieszeniu broni między Rosją a Ukrainą.

Wojna na Ukrainie miała poważny wpływ na Francję i doprowadziła do wzrostu cen energii i żywności. Macron został skrytykowany przez niektórych za jego reakcję na wojnę, ale został również pochwalony przez innych za jego przywództwo w trudnych czasach.

Dziedzictwo Emmanuela Macrona

Dziedzictwo Emmanuela Macrona będzie przedmiotem debaty przez wiele lat. Jego zwolennicy twierdzą, że był silnym i decydującym przywódcą, który podjął trudne decyzje w trudnych czasach. Jego krytycy twierdzą, że był arogancki i oderwany od rzeczywistości zwykłych Francuzów.

Zbyt wcześnie, aby powiedzieć z całą pewnością, jak historia oceni prezydenturę Emmanuela Macrona. Jednak jasne jest, że był znaczącym prezydentem, który pozostawił silny ślad w polityce francuskiej.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: