Enerhodar

Enerhodar

## Enerhodar: Miasto atomowej energii

### Historia

Enerhodar to miasto położone na południu Ukrainy, w obwodzie zaporoskim. Zostało założone w 1970 roku w związku z budową Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Miasto było projektowane jako miasto satelitarne dla elektrowni, a jego nazwa pochodzi od ukraińskich słów „energija” i „dar”.

### Geografia

Enerhodar położony jest nad rzeką Dniepr, w pobliżu ujścia rzeki Konka. Miasto zajmuje powierzchnię około 60 kilometrów kwadratowych i liczy około 50 000 mieszkańców.

### Gospodarka

Głównym przemysłem w Enerhodarze jest energetyka jądrowa. W mieście znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa, która jest jedną z największych elektrowni jądrowych w Europie. Oprócz elektrowni jądrowej, w Enerhodarze działają również inne zakłady przemysłowe, takie jak zakłady chemiczne, metalurgiczne i maszynowe.

### Infrastruktura

Enerhodar posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę. W mieście znajduje się kilka szkół, przedszkoli, szpitali i ośrodków kultury. W mieście działa również kilka linii autobusowych i trolejbusowych.

### Zabytki

Główną atrakcją turystyczną w Enerhodarze jest Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Elektrownia jest otwarta dla zwiedzających i oferuje wycieczki z przewodnikiem. Oprócz elektrowni jądrowej, w Enerhodarze znajduje się również kilka innych ciekawych miejsc, takich jak:

* Park Miejski

* Muzeum Historii Miasta Enerhodar

* Pałac Kultury

### Znani mieszkańcy

Z Enerhodaru pochodzi kilku znanych sportowców, w tym:

* Olena Kostewycz – ukraińska pływaczka

* Dmytro Pidruchnyj – ukraiński biathlonista

* Julija Dzhima – ukraińska biathlonistka

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: