Erdogan

Erdogan

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan (ur. 26 lutego 1954 w Stambule) – turecki polityk, prezydent Turcji od 2014 roku, a wcześniej premier w latach 2003–2014. Przed zaangażowaniem się w politykę zawodowo zajmował się piłką nożną, grał jako napastnik w klubach amatorskich. Jest liderem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), którą założył w 2001 roku.

Wczesne życie i edukacja

Recep Tayyip Erdoğan urodził się w ubogiej rodzinie w dzielnicy Kasımpaşa w Stambule. Jego ojciec, Ahmet Erdoğan, był oficerem marynarki wojennej, a matka, Tenzile Erdoğan, była gospodynią domową. Erdoğan ukończył szkołę podstawową i średnią w Stambule. W 1976 roku ukończył Wyższą Szkołę Gospodarki i Nauk Społecznych Uniwersytetu Marmara z tytułem licencjata w dziedzinie zarządzania.

Kariera polityczna

Erdoğan rozpoczął swoją karierę polityczną w latach 70. XX wieku jako członek Partii Ocalenia Narodowego (MSP). W 1994 roku został wybrany burmistrzem Stambułu. Podczas swojej kadencji na tym stanowisku zyskał popularność dzięki rozwojowi infrastruktury miasta i poprawie świadczenia usług publicznych.

W 2001 roku Erdoğan założył Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). W wyborach parlamentarnych w 2002 roku AKP zdobyła większość miejsc w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji, a Erdoğan został premierem. Pełnił tę funkcję do 2014 roku, kiedy to został wybrany prezydentem.

Prezydentura

Jako prezydent Erdoğan dokonał szeregu zmian w tureckim systemie politycznym, w tym przekształcenia systemu parlamentarnego w prezydencki. Za jego rządów Turcja doświadczyła znaczącego wzrostu gospodarczego, ale także kontrowersji związanych z ograniczaniem wolności prasy i praw człowieka.

Erdoğan jest postacią polaryzującą w tureckiej polityce. Jego zwolennicy chwalą go za przywództwo i osiągnięcia gospodarcze, podczas gdy krytycy zarzucają mu autorytarne tendencje i tłumienie opozycji.

Polityka zagraniczna

Erdoğan prowadził aktywną politykę zagraniczną, próbując zwiększyć rolę Turcji na arenie międzynarodowej. Był zaangażowany w konflikty na Bliskim Wschodzie, takie jak wojna domowa w Syrii i wojna domowa w Jemenie. Jest również krytykiem polityki Izraela wobec Palestyńczyków.

Dziedzictwo

Dziedzictwo Erdogana jest przedmiotem debaty. Jego zwolennicy uważają go za nowoczesnego przywódcę, który przywrócił Turcji jej należne miejsce na arenie międzynarodowej. Jego krytycy twierdzą, że jest dyktatorem, który podważył demokrację w Turcji.

Kontrowersje

Erdoğan był zamieszany w szereg kontrowersji. Został oskarżony o autorytaryzm, tłumienie wolności prasy i ograniczanie praw człowieka. Był również krytykowany za swoje bliskie stosunki z Rosją i Iranem.

Życie osobiste

Erdoğan jest żonaty z Emine Gülbaran Erdoğan od 1978 roku. Para ma czworo dzieci: syna Necmettina Bilima Erdogana i trzy córki: Esrę Albayrak, Sümeyye Erdoğan i Necle Turan.

Nagrody i wyróżnienia

Erdoğan otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym:

  • Nagroda Muzułmanina Roku (2004)
  • Nagroda Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego za Wybitne Osiągnięcia w Sporcie (2009)
  • Nagroda Przywódcy Roku Światowego Forum Ekonomicznego (2010)
  • Nagroda Złotego Orła Światowej Rady Muzułmańskiej (2013)
Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: