Ethan hawke

Ethan hawke

## Ethan Hawke, aktor wszechstronny i ceniony

Ethan Hawke to amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i autor, który cieszy się uznaniem krytyków i publiczności za swoje wszechstronne i wciągające występy.

### Wczesne życie i kariera

Ethan Hawke urodził się 6 listopada 1970 roku w Austin w Teksasie. Jego rodzice rozwiedli się, gdy był dzieckiem, a on dorastał głównie w Nowym Jorku i New Jersey. Hawke zadebiutował w filmie w 1985 roku w dramacie dla nastolatków „Explorers”. W kolejnych latach pojawił się w takich filmach jak „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (1989), „Dorwać małego” (1993) i „Gattaca” (1997).

### Przełomowe role

Przełomem w karierze Hawke’a była rola w filmie „Przed wschodem słońca” (1995), w którym zagrał młodego Amerykanina, który poznaje francuską studentkę podczas podróży po Europie. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora. Hawke powrócił do roli w dwóch sequelach: „Przed zachodem słońca” (2004) i „Przed północą” (2013).

### Kariera reżyserska

Oprócz aktorstwa, Hawke jest także aktywnym reżyserem. Jego debiutem reżyserskim był film „Chelsea Walls” (2001), w którym zagrał również główną rolę. Wyreżyserował także takie filmy jak „Młodzi niewinni” (2007), „The Phenom” (2016) i „Blaze” (2018).

### Wybitne wyróżnienia

Hawke otrzymał liczne nagrody i nominacje za swoją pracę. Jest laureatem czterech Złotych Globów, dwóch nagród BAFTA i nagrody Emmy. Był także nominowany do czterech Oscarów, w tym dla najlepszego aktora za „Przed wschodem słońca” i „Boyhood”.

### Życie prywatne

Hawke był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszym małżeństwem było z Umą Thurman, z którą ma dwoje dzieci. Następnie był żonaty z Ryanem Shawhughesem, z którą ma dwoje kolejnych dzieci. Obecnie jest żonaty ze Stacey Kyler, z którą ma córkę.

### Ciekawostki

* Hawke studiował filozofię na Uniwersytecie Columbia.

* Jest aktywnym działaczem na rzecz praw człowieka i środowiska.

* Zainteresował się aktorstwem po obejrzeniu przedstawienia „Czekając na Godota” w wieku 13 lat.

* Jest autorem kilku książek, w tym powieści „Ostatni księgarz” (2009) i zbioru esejów „Indiewood” (2015).

* Hawke jest wysoko ceniony przez krytyków za swoją wszechstronność, głębię emocjonalną i intensywność występów.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: