Geert wilders

Geert wilders

Geert Wilders: holenderski polityk i przywódca Partii Wolności

Wczesne życie i kariera

Geert Wilders urodził się 6 września 1963 roku w Venlo w Holandii. Studiował prawo na Uniwersytecie Radboud w Nijmegen, ale nigdy nie ukończył studiów. W 1990 roku został wybrany radnym w Utrechcie z ramienia Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD). W 1998 roku został wybrany do holenderskiego parlamentu, gdzie był posłem do 2002 roku.

Partia Wolności

W 2006 roku Wilders założył Partię Wolności (PVV), partię prawicowo-populistyczną. PVV szybko zyskała na popularności, korzystając na niezadowoleniu Holendrów z powodu imigracji i islamu. W wyborach parlamentarnych w 2010 roku PVV stała się trzecią co do wielkości partią w Holandii, zdobywając 24 mandaty.

Poglądy polityczne

Wilders znany jest ze swoich kontrowersyjnych poglądów na temat imigracji i islamu. Jest zwolennikiem zakazu imigracji muzułmanów do Holandii i uważa, że Holandia powinna opuścić Unię Europejską. Był również krytykowany za islamofobię i rasizm.

Kontrowersje

Wilders był zamieszany w szereg kontrowersji. W 2010 roku został skazany za podżeganie do nienawiści wobec muzułmanów. W 2015 roku został aresztowany pod zarzutem podżegania do nienawiści za wypowiedzi przeciwko Marokańczykom. W 2018 roku został uniewinniony ze wszystkich zarzutów.

Stanowisko w społeczeństwie holenderskim

Wilders jest postacią polaryzującą w Holandii. Jego zwolennicy uważają go za obrońcę holenderskich wartości, podczas gdy jego krytycy uważają go za rasistę i ksenofoba. Jego poglądy wpłynęły na holenderską politykę i społeczeństwo, a PVV odegrała kluczową rolę w holenderskim parlamencie.

Dziedzictwo

Geert Wilders jest jednym z najbardziej wpływowych polityków w Holandii w ostatnich latach. Jego kontrowersyjne poglądy i silna osobowość wpłynęły na holenderską politykę i społeczeństwo. Jego dziedzictwo będzie nadal przedmiotem debaty w nadchodzących latach.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: