Gen wiesław kukuła

Gen wiesław kukuła

Gen. bryg. Wiesław Kukuła

Biografia

Wiesław Kukuła urodził się 29 października 1969 roku w Krośnie Odrzańskim. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył również studia doktoranckie w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1991 roku służył w jednostkach liniowych Wojsk Lądowych. Dowodził plutonem, kompanią i batalionem w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. W latach 2003-2004 uczestniczył w misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie.

W 2008 roku został szefem Oddziału Operacyjnego Dowództwa 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W latach 2013-2017 dowodził 12 Brygadą Zmechanizowaną. W 2017 roku został szefem Oddziału Planowania Operacyjnego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

1 stycznia 2019 roku gen. bryg. Wiesław Kukuła został powołany na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jest odpowiedzialny za planowanie, przygotowanie i prowadzenie działań operacyjnych Sił Zbrojnych RP.

Działania

Gen. bryg. Wiesław Kukuła jest zwolennikiem modernizacji Sił Zbrojnych RP. W czasie swojej służby był zaangażowany w wiele projektów modernizacyjnych, w tym w program budowy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest również zwolennikiem współpracy międzynarodowej w dziedzinie obronności.

Odznaczenia

Gen. bryg. Wiesław Kukuła został odznaczony m.in.:

* Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego

* Srebrnym Krzyżem Zasługi

* Gwiazdą Afganistanu

* Medalem NATO za Misję w Afganistanie

* Medalem za Długoletnią Służbę

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: