George h w bush

George h w bush

George H. W. Bush – 41. prezydent Stanów Zjednoczonych

Wczesne życie i kariera

George Herbert Walker Bush urodził się 12 czerwca 1924 r. w Milton w stanie Massachusetts. Był synem senatora Prescotta Busha i Doroty Walker Bush. Po ukończeniu Phillips Academy w Andover w stanie Massachusetts, Bush wstąpił do US Navy w 1942 r. i służył jako pilot bombowca torpedowego w II wojnie światowej. Po wojnie ukończył Uniwersytet Yale w 1948 r. i podjął pracę w przemyśle naftowym w Teksasie.

Kariera polityczna

Bush rozpoczął swoją karierę polityczną w 1966 roku, kiedy został wybrany do Izby Reprezentantów USA z Teksasu. W 1970 r. został ambasadorem USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, a następnie w latach 1976-1977 r. dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). W 1980 r. został wybrany wiceprezydentem u boku Ronalda Reagana.

Prezydentura

Bush został wybrany na 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1988 roku. Podczas swojej prezydentury nadzorował zakończenie zimnej wojny, inwazję na Panamę i wojnę w Zatoce Perskiej. Podpisał również Północnoamerykańskie Porozumienie o Wolnym Handlu (NAFTA) i ustawę o niepełnosprawności Amerykanów.

Późniejsze życie i śmierć

Po odejściu z urzędu Bush pozostał aktywny w życiu publicznym. Założył Prezydencki Instytut Biblioteczny i Muzeum George’a H.W. Busha na Uniwersytecie Teksasu A&M. Zmarł 30 listopada 2018 roku w swoim domu w Houston w stanie Teksas.

Dziedzictwo

George H.W. Bush jest pamiętany jako prezydent, który nadzorował pokojowe zakończenie zimnej wojny i który był zaangażowany w sprawy zagraniczne. Był także ciepłym i współczującym przywódcą, który kochał swój kraj i rodzinę.

Ciekawostki o George’u H.W. Bushu

* Był pierwszym prezydentem, który miał dziecko urodzone w Białym Domu od czasu Johna F. Kennedy’ego.

* Był znany z tego, że lubił skakać ze spadochronem, co robił wiele razy, w tym na swoje 75. urodziny.

* Był pierwszym prezydentem, który miał tytuł MBA.

* Był zapalonym graczem w golfa i często grał z innymi światowymi przywódcami.

* Był żonaty z Barbarą Bush przez 73 lata aż do jej śmierci w 2018 roku.

Wnioski

George H.W. Bush był wyjątkowym człowiekiem, który poświęcił swoje życie służbie publicznej. Był kochającym mężem, ojcem i dziadkiem oraz oddanym przyjacielem. Jego spuścizna będzie trwać przez wiele lat.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: