Gerald ford

Gerald ford

## Gerald Ford, 38. prezydent Stanów Zjednoczonych

Gerald Rudolph Ford Jr. (ur. 14 lipca 1913 w Omaha, zm. 26 grudnia 2006 w Rancho Mirage) – amerykański polityk, 38. prezydent Stanów Zjednoczonych (1974-1977), wiceprezydent (1973-1974) za prezydentury Richarda Nixona. Członek Partii Republikańskiej, reprezentant stanu Michigan w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w latach 1949-1973.

### Młodość i kariera

Ford urodził się w Omaha w stanie Nebraska jako Leslie Lynch King Jr. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał dwa lata, a matka wyszła ponownie za mąż za Geralda Rudolpha Forda, od którego przyszły prezydent przyjął nazwisko. Ford ukończył University of Michigan, gdzie studiował ekonomię i politologię, a następnie uzyskał tytuł doktora prawa. Podczas II wojny światowej służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku.

### Kariera polityczna

Po wojnie Ford wrócił do Michigan i rozpoczął karierę w polityce. W 1949 roku został wybrany do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych jako przedstawiciel piątego okręgu kongresowego Michigan. Szybko awansował w szeregach Partii Republikańskiej i w 1965 roku został przewodniczącym Izby Reprezentantów.

W 1973 roku Ford został mianowany wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych przez prezydenta Richarda Nixona. 9 sierpnia 1974 roku Nixon zrezygnował z urzędu w związku ze skandalem Watergate. Ford został zaprzysiężony na stanowisko 38. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

### Prezydentura

Prezydentura Forda trwała zaledwie 893 dni. W tym czasie zmagał się z licznymi wyzwaniami, w tym z wysoką inflacją, recesją gospodarczą i kryzysem energetycznym. Jednym z jego najbardziej kontrowersyjnych działań było ułaskawienie Nixona.

### Późniejsze życie

Po przegraniu wyborów prezydenckich w 1976 roku z Jimmym Carterem, Ford przeszedł na emeryturę do Kalifornii. Założył Fundację Geralda R. Forda i napisał kilka książek o swoich doświadczeniach. Zmarł 26 grudnia 2006 roku w wieku 93 lat.

### Dziedzictwo

Dziedzictwo Forda jest złożone. Jest pamiętany jako człowiek uczciwości i integralności, który przejął władzę w trudnych czasach i starał się jak najlepiej spełniać swoje obowiązki. Jednak jego ułaskawienie Nixona pozostaje kontrowersyjnym punktem jego prezydentury.

### Cechy osobiste

Ford był znany ze swojej silnej etyki pracy, poczucia humoru i miłości do sportu. Był także oddanym mężem i ojcem.

### Rodzina

Ford ożenił się z Elizabeth Anne Bloomer Warren w 1948 roku. Mieli czwórkę dzieci: Michaela, Johna, Susan i Stevena.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: