Godzina w

Godzina w

Godzina „W” – kluczowe wydarzenie w historii Powstania Warszawskiego

Wprowadzenie

Godzina „W” to umowny moment rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Miało ono miejsce 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. Powstanie było zbrojnym wystąpieniem przeciwko niemieckim okupantom, które trwało 63 dni.

Przygotowania do Powstania

Już w 1943 roku Armia Krajowa zaczęła przygotowywać się do wybuchu powstania. Zgromadzono broń, amunicję i żywność. Tworzono także podziemne struktury cywilne, które miały wspierać walczących.

Wybuch Powstania

Godzina „W” nadeszła 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. Powstańcy zaatakowali niemieckie pozycje w całym mieście. Początkowo udało im się zdobyć wiele budynków i ulic, jednak Niemcy szybko zorganizowali obronę.

Przebieg Powstania

Powstanie trwało 63 dni. W tym czasie powstańcy prowadzili ciężkie walki z Niemcami. Niemcy używali ciężkiej broni, w tym czołgów i artylerii. Powstańcy byli wspierani przez ludność cywilną, która dostarczała im żywność, broń i amunicję.

Koniec Powstania

Powstanie Warszawskie zakończyło się klęską. Niemcy zniszczyli większość miasta i wymordowali około 200 000 cywilów. Powstańcy zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych lub przymusowo wysiedleni z Warszawy.

Znaczenie Godziny „W”

Godzina „W” jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Powstanie Warszawskie było symbolem walki o wolność i niepodległość. Godzina „W” jest także symbolem bohaterstwa i poświęcenia powstańców, którzy walczyli za Polskę.

Upamiętnienie Godziny „W”

Godzina „W” jest upamiętniana co roku w Warszawie i innych miastach Polski. Odbywają się wtedy uroczystości i składane są kwiaty pod pomnikami powstańców.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: