Grozny

Grozny

## Grozny – miasto na Kaukazie Północnym

### Historia

Grozny to stolica Czeczenii, republiki autonomicznej wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Miasto zostało założone w 1818 roku jako twierdza wojskowa, a w 1870 roku stało się ośrodkiem administracyjnym nowo utworzonej guberni terskiej. W czasie I wojny światowej Grozny zostało zajęte przez wojska tureckie, a następnie przez Armię Czerwoną. W okresie międzywojennym miasto rozwijało się jako centrum przemysłu naftowego i gazowego.

Podczas II wojny światowej Grozny zostało ponownie zajęte przez wojska niemieckie, ale zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną w 1943 roku. Po wojnie miasto zostało odbudowane i rozbudowane, stając się jednym z największych ośrodków przemysłowych na Kaukazie Północnym.

W latach 1991-1999 Grozny było stolicą niepodległej Republiki Czeczeńskiej, która walczyła o secesję od Rosji. Miasto zostało zniszczone w wyniku dwóch wojen czeczeńskich, a jego odbudowa trwała wiele lat.

### Gospodarka

Grozny jest obecnie jednym z największych ośrodków przemysłowych na Kaukazie Północnym. Głównymi gałęziami gospodarki miasta są przemysł naftowy, gazowy i petrochemiczny. W Groznym znajdują się również zakłady przemysłu maszynowego, budowlanego i spożywczego.

### Architektura

Grozny zostało zniszczone w wyniku dwóch wojen czeczeńskich, a jego odbudowa trwała wiele lat. Miasto zostało odbudowane w nowoczesnym stylu, ale zachowało również wiele zabytków architektury przedwojennej. Do najciekawszych zabytków Groznego należą:

* Meczet im. Achmata Kadyrowa

* Pałac Prezydencki

* Groźnieński Państwowy Uniwersytet im. L.N. Tołstoja

* Czeczeńska Filharmonia Państwowa

* Teatr Dramatyczny im. L.N. Tołstoja

### Kultura

Grozny jest ważnym ośrodkiem kultury czeczeńskiej. W mieście znajdują się liczne teatry, muzea i galerie sztuki. Co roku w Groznym odbywa się Festiwal Muzyki Czeczeńskiej, który przyciąga artystów z całego świata.

### Turystyka

Grozny jest coraz bardziej popularnym celem turystycznym. Miasto oferuje wiele atrakcji, takich jak zabytki architektury, muzea i galerie sztuki. W Groznym znajduje się również wiele restauracji, kawiarni i barów.

### Linki zewnętrzne

* Oficjalna strona internetowa miasta Grozny: [http://www.grozny-city.ru](http://www.grozny-city.ru)

* Portal turystyczny miasta Grozny: [http://www.grozny-tourism.ru](http://www.grozny-tourism.ru)

* Grozny na Wikipedii: [https://pl.wikipedia.org/wiki/Grozny](https://pl.wikipedia.org/wiki/Grozny)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: