Helmut kohl

Helmut kohl

Helmut Kohl – Kanclerz Niemiec

Helmut Kohl (3 kwietnia 1930 – 16 czerwca 2017) był niemieckim politykiem, który służył jako kanclerz Niemiec od 1982 do 1998. Był pierwszym kanclerzem zjednoczonych Niemiec po upadku muru berlińskiego w 1989 roku. Kohl jest najdłużej urzędującym kanclerzem w powojennej historii Niemiec.

Wczesne życie i kariera

Dzieciństwo i edukacja

Helmut Kohl urodził się w Ludwigshafen am Rhein w Niemczech 3 kwietnia 1930 roku. Był synem Cäcilie i Hansa Kohla, urzędnika państwowego. Kohl studiował historię, nauki polityczne i prawo na Uniwersytecie w Heidelbergu. W 1958 roku uzyskał doktorat z historii.

Wczesna kariera polityczna

Kohl wstąpił do partii chadeckiej (CDU) w 1947 roku. W 1959 roku został wybrany do Bundestagu, niższej izby parlamentu niemieckiego. Kohl szybko awansował w szeregach CDU i w 1973 roku został przewodniczącym partii. W latach 1969-1976 pełnił funkcję premiera Nadrenii-Palatynatu.

Kanclerz Niemiec (1982-1998)

Zjednoczenie Niemiec

Kohl został wybrany na kanclerza Niemiec w 1982 roku. W czasie jego urzędowania miało miejsce kilka ważnych wydarzeń, w tym zjednoczenie Niemiec w 1990 roku. Kohl odegrał kluczową rolę w negocjacjach prowadzących do zjednoczenia i jest powszechnie uznawany za jednego z ojców współczesnych Niemiec.

Polityka wewnętrzna

Podczas swojej kadencji Kohl wdrożył szereg reform gospodarczych i społecznych. Wprowadził również wiele reform konstytucyjnych, w tym wprowadzenie nowych przepisów dotyczących wyborów i systemu federalnego Niemiec.

Polityka zagraniczna

Kohl był zwolennikiem ścisłej współpracy europejskiej i odegrał kluczową rolę w tworzeniu Unii Europejskiej. Był także zwolennikiem silnego sojuszu z USA. Kohl odegrał również ważną rolę w negocjacjach prowadzących do zakończenia zimnej wojny.

Późniejsze życie i spuścizna

Emerytura

Kohl przeszedł na emeryturę w 1998 roku i spędził resztę swojego życia w Ludwigshafen am Rhein. Zmarł 16 czerwca 2017 roku w wieku 87 lat.

Spuścizna

Helmut Kohl był jedną z najważniejszych postaci w niemieckiej powojennej historii. Był pierwszym kanclerzem zjednoczonych Niemiec i odegrał kluczową rolę w kształtowaniu współczesnych Niemiec. Kohl był również zwolennikiem ścisłej współpracy europejskiej i odegrał ważną rolę w tworzeniu Unii Europejskiej.

Źródła

* Helmut Kohl na stronie Encyclopedia Britannica

* Helmut Kohl na stronie Bundestagu

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: