Hymn niemiec

Hymn niemiec

Hymn Niemiec

Hymn Niemiec, zwany oficjalnie „Das Lied der Deutschen” (Pieśń Niemców), jest pieśnią patriotyczną i hymnem narodowym Republiki Federalnej Niemiec. Został napisany w 1841 roku przez Augusta Heinricha Hoffmanna von Fallerslebena do melodii „God Save the King” Josepha Haydna, która jest również hymnem Wielkiej Brytanii.

Geneza i historia hymnu

Powstanie hymnu jest związane z ruchem zjednoczeniowym w Niemczech w XIX wieku. Hoffmann von Fallersleben napisał słowa podczas pobytu na wyspie Helgoland, która wówczas była pod panowaniem brytyjskim. Pierwsza publiczna prezentacja pieśni miała miejsce 26 sierpnia 1841 roku w Heligolandzkim Hotelu Bade. Szybko stała się popularna wśród niemieckich patriotów, a w 1922 roku została oficjalnie przyjęta jako hymn Republiki Weimarskiej.

Melodia i słowa

Melodycznie „Das Lied der Deutschen” jest oparta na popularnej XVIII-wiecznej brytyjskiej melodii „God Save the King”, która jest również używana jako hymn w innych krajach, takich jak Wielka Brytania, Kanada i Australia. Składa się z trzech zwrotek, z których pierwsza jest oficjalnie uznawana za hymn narodowy.

Słowa pieśni zostały napisane przez Hoffmanna von Fallerslebena i odzwierciedlają jego idee patriotyczne i liberalne. Pierwsza zwrotka wyraża dumę z kraju i jego historii, a także nadzieję na zjednoczenie wszystkich Niemców. Druga i trzecia zwrotka, które rzadziej są śpiewane, odnoszą się do Boga i jedności w obliczu trudności.

Kontrowersje

W ciągu swojego istnienia „Das Lied der Deutschen” było przedmiotem kontrowersji. W nazistowskich Niemczech używano tylko drugiej zwrotki pieśni, ponieważ pierwsza zwrotka kojarzyła się z niemieckim liberalizmem i zjednoczeniem. Po II wojnie światowej pierwsza zwrotka została ponownie przywrócona jako hymn, a trzecia zwrotka została pominięta.

Niektóre grupy, takie jak niemieckie środowiska socjalistyczne, krytykują hymn za jego nacjonalistyczne i militarystyczne treści. Inne, takie jak ruchy skrajnie prawicowe, używają hymnu jako symbolu swojego nacjonalizmu.

Znaczenie i dziedzictwo

„Das Lied der Deutschen” pozostaje ważnym symbolem narodowym w Niemczech, mimo kontrowersji. Jest to pieśń, która przetrwała burzliwą historię kraju i nadal reprezentuje aspiracje i wartości niemieckiego narodu.

Wykonywanie hymnu

Oficjalny hymn narodowy Niemiec składa się z pierwszej zwrotki „Das Lied der Deutschen”:

Einigkeit und Recht und Freiheit

Für das deutsche Vaterland!

Danach lasst uns alle streben

Brüderlich mit Herz und Hand!

Einigkeit und Recht und Freiheit

Sind des Glückes Unterpfand;

Blüh’ im Glanze dieses Glückes,

Blühe, deutsches Vaterland!

Wytyczne dotyczące wykonywania

Podczas wykonywania hymnu należy przestrzegać następujących wytycznych:

 • Stać prosto i z szacunkiem.
 • Śpiewać z szacunkiem i zaangażowaniem.
 • Mężczyźni powinni zdejmować nakrycia głowy.
 • Hymnu nie należy wykonywać w celach komercyjnych lub politycznych.

Instrukcja wykonania hymnu

Aby wykonać hymn narodowy Niemiec, należy:

 1. Wstać i stanąć na baczność.
 2. Zdejmij nakrycie głowy (dotyczy mężczyzn).
 3. Śpiewaj następującą zwrotkę:
 4. Einigkeit und Recht und Freiheit

  Für das deutsche Vaterland!

  Danach lasst uns alle streben

  Brüderlich mit Herz und Hand!

  Einigkeit und Recht und Freiheit

  Sind des Glückes Unterpfand;

  Blüh’ im Glanze dieses Glückes,

  Blühe, deutsches Vaterland!

 5. Pozostać na baczność do zakończenia hymnu.
Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: