Ile trwa wielki post

Ile trwa wielki post

Ile trwa Wielki Post?

Wielki Post to okres liturgiczny w kalendarzu chrześcijańskim, który rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa 40 dni aż do Niedzieli Wielkanocnej [1].

Początek i koniec Wielkiego Postu

Środa Popielcowa jest dniem rozpoczęcia Wielkiego Postu, który jest ustalany na podstawie daty Wielkanocy. Wielkanoc przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca [2]. W 2023 roku Środa Popielcowa przypada 22 lutego, a Wielki Post kończy się w sobotę 8 kwietnia, dzień przed Niedzielą Wielkanocną, która wypada 9 kwietnia.

Czas trwania Wielkiego Postu

Wielki Post trwa 40 dni, ale nie licząc niedziel, ponieważ niedziele nie są uważane za dni postne. W ten sposób Wielki Post obejmuje 46 dni kalendarzowych, rozpoczynając się od Środy Popielcowej i kończąc w Wielką Sobotę [3].

Wyjątki od liczenia 40 dni

Istnieją dwa wyjątki od liczenia 40 dni Wielkiego Postu:

* Niedziele: Jak wspomniano wcześniej, niedziele nie są uważane za dni postne, więc nie są liczone do 40 dni.

* Okres Triduum Paschalnego: Ostatnie trzy dni Wielkiego Tygodnia, od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty, nazywane są Triduum Paschalnym i nie są liczone do 40 dni Wielkiego Postu.

Znaczenie Wielkiego Postu

Wielki Post to czas zadumy, pokuty i przygotowania na Wielkanoc. Jest to okres przypominający o cierpieniu i ofierze Jezusa Chrystusa, a także czas na osobistą refleksję i wzrost duchowy.

Źródła

[2] https://www.britannica.com/topic/Easter

[3] https://www.usccb.org/prayer-and-worship/liturgical-year/lent/lent-overview

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: