Jak sprawdzić czy jestem spisany

Jak sprawdzić czy jestem spisany

## Jak sprawdzić, czy jestem spisany?

Spis wyborców to rejestr osób uprawnionych do głosowania w wyborach. Jest on prowadzony przez gminy i miasta. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś wpisany na listę wyborców, możesz to sprawdzić w kilku prostych krokach.

### Sprawdzenie online

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy jesteś spisany, jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Wystarczy wpisać w polu wyszukiwania frazę „sprawdź, czy jestem spisany” lub „spis wyborców”. Pojawi się lista stron internetowych, na których można sprawdzić swój status.

Jedną z najpopularniejszych stron jest [sprawdzktosespisał.pl](https://sprawdzktosespisał.pl/). Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a także datę urodzenia i numer PESEL. Po kliknięciu przycisku „Szukaj” wyświetli się informacja, czy jesteś wpisany na listę wyborców.

### Sprawdzenie w urzędzie gminy lub miasta

Jeśli nie masz dostępu do Internetu lub wolisz sprawdzić swój status osobiście, możesz udać się do urzędu gminy lub miasta. Będziesz musiał przedstawić swój dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Pracownik urzędu sprawdzi, czy jesteś wpisany na listę wyborców i udzieli Ci niezbędnych informacji.

### Sprawdzenie na podstawie obwieszczenia

Przed każdym głosowaniem gmina lub miasto publikuje obwieszczenie, w którym znajduje się lista wszystkich osób wpisanych na listę wyborców. Obwieszczenie jest wywieszane w miejscach publicznych, np. na tablicach ogłoszeń w urzędach, szkołach i sklepach. Możesz sprawdzić, czy jesteś wpisany na listę wyborców, odczytując obwieszczenie.

### Co zrobić, jeśli nie jestem spisany?

Jeśli nie jesteś wpisany na listę wyborców, a uważasz, że powinieneś być, możesz złożyć wniosek o wpisanie na listę. Wniosek możesz złożyć w urzędzie gminy lub miasta. Musisz przedstawić swój dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Pracownik urzędu sprawdzi, czy spełniasz warunki do głosowania i wpisze Cię na listę wyborców.

Jeśli nie zdążysz złożyć wniosku o wpisanie na listę wyborców do dnia głosowania, możesz oddać głos na podstawie zaświadczenia o stałym zameldowaniu w danej gminie lub mieście. Zaświadczenie możesz uzyskać w urzędzie gminy lub miasta.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: