Jan gross

Jan gross

Jan Gross

Jan Tomasz Gross (ur. 26 grudnia 1947 w Warszawie) – amerykańsko-polski historyk specjalizujący się w badaniach nad Holokaustem, stosunkami polsko-żydowskimi oraz historią Polski w XX wieku.

Życiorys

Jan Gross urodził się w Warszawie w 1947 roku. Jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1964 roku. Gross studiował historię na Uniwersytecie Yale, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1975 roku.

Po ukończeniu studiów Gross pracował jako profesor na Uniwersytecie Nowojorskim i Uniwersytecie Princeton. W 1999 roku został dyrektorem Centrum Studiów nad Holokaustem przy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Twórczość

Jan Gross jest автором wielu książek i artykułów na temat Holokaustu, stosunków polsko-żydowskich oraz historii Polski w XX wieku. Jego prace zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Jedną z najbardziej znanych książek Grossa jest „Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka” (2000), która opisuje zagładę Żydów w Jedwabnem w 1941 roku. Książka wywołała szeroką dyskusję na temat udziału Polaków w Holokauście.

Inną ważną książką Grossa jest „Upiorna dekada. Polacy, Żydzi, komuniści 1939-1949” (2008), która opisuje stosunki polsko-żydowskie w okresie II wojny światowej i powojennej Polski.

Nagrody i wyróżnienia

Jan Gross otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją pracę, w tym:

* Nagrodę Pulitzera za historię (2001)

* Nagrodę National Jewish Book Award (2001)

* Nagrodę Yad Vashem (2006)

Krytyka

Prace Jana Grossa były krytykowane przez niektórych historyków za zbyt jednostronne przedstawienie udziału Polaków w Holokauście. Jednak jego praca jest ogólnie uważana za ważny wkład w badania nad Holokaustem i stosunkami polsko-żydowskimi.

Gross jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki oraz Polskiej Akademii Nauk. Jest profesorem emerytowanym Uniwersytetu Princeton.

Linki zewnętrzne

* Oficjalna strona Jana Grossa

* Centrum Studiów nad Holokaustem przy Muzeum Historii Żydów Polskich

* Wywiad z Janem Grossem w „The New York Times”

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: