Jan heweliusz statek

Jan heweliusz statek

Statek Jana Heweliusza – okręt wielkiego astronoma

Jan Heweliusz to jeden z najwybitniejszych astronomów XVII wieku. Zasłynął swoimi obserwacjami i pracami z zakresu astronomii. Jego sława sięga jednak również poza sferę naukową. Heweliusz był bowiem również zapalonym żeglarzem i konstruktorem okrętów.

Pierwszy statek Heweliusza

W 1656 roku Heweliusz zbudował swój pierwszy statek, nazwany „Nova Stella”. Miał on długość 27 metrów i szerokość 8 metrów. Był to okręt dwumasztowy, uzbrojony w 8 dział. Heweliusz używał go do żeglugi po Bałtyku, prowadząc obserwacje astronomiczne.

Statek „Jan Heweliusz”

W 1664 roku Heweliusz zwodował swój drugi statek, nazwany „Jan Heweliusz”. Był to znacznie większy okręt niż „Nova Stella”. Miał długość 35 metrów i szerokość 10 metrów. Uzbrojony był w 12 dział. Statek „Jan Heweliusz” służył Heweliuszowi do prowadzenia bardziej odległych wypraw, m.in. na Morze Północne i do Holandii.

Losy statków Heweliusza

Statek „Nova Stella” zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1660 roku. Statek „Jan Heweliusz” służył Heweliuszowi do końca jego życia. W 1676 roku został zniszczony w wyniku pożaru, który strawił również obserwatorium Heweliusza w Gdańsku.

Znaczenie statków Heweliusza

Statki Heweliusza odegrały ważną rolę w jego pracy naukowej. Dzięki nim mógł prowadzić obserwacje astronomiczne na otwartym morzu, co umożliwiało mu dokładniejsze pomiary. Ponadto, podróże morskie dostarczały mu cennych materiałów do badań nad nawigacją i meteorologią.

Ciekawostki

* Statek „Jan Heweliusz” jest bohaterem powieści „Statek żeglarzy gwiazd” Stefana Zielińskiego.

* W Gdańsku znajduje się pomnik Jana Heweliusza, przedstawiający astronoma ze sterem statku w ręku.

* W Muzeum Morskim w Gdańsku można zobaczyć model statku „Jan Heweliusz”.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: