Jan heweliusz

Jan heweliusz

Jan Heweliusz – słynny astronom XVII wieku

Wczesne lata i edukacja

Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 roku w Gdańsku w rodzinie bogatego kupca i piwowara. Jego ojciec zapewnił mu staranne wykształcenie, które obejmowało naukę łaciny, greki i matematyki. Jako nastolatek Heweliusz wykazywał duże zainteresowanie astronomią i zaczął budować własne teleskopy.

Wpływ Tychona Brahe

W 1630 r. Heweliusz udał się do Pragi, gdzie spotkał słynnego astronoma Tychona Brahe. Wpływ Brahe miał głęboki wpływ na Heweliusza, który przejął jego zamiłowanie do dokładnych obserwacji i krytycyzm wobec systemu ptolemejskiego.

Kariera astronomiczna

Po powrocie do Gdańska Heweliusz zbudował własne obserwatorium, które było wówczas jednym z najlepiej wyposażonych w Europie. Przez następne cztery dekady poświęcił się obserwowaniu nieba, skupiając się głównie na Księżycu, planetach i gwiazdach stałych.

Obserwacje Księżyca

Heweliusz był jednym z pierwszych astronomów, którzy szczegółowo obserwowali Księżyc. W swojej przełomowej pracy „Selenographia” (1647) opisał i nazwał ponad 500 kraterów księżycowych, a także inne cechy powierzchni Księżyca.

Spis gwiazd

W 1687 r. Heweliusz opublikował swój „Prodromus Astronomiae”, który zawierał spis 1564 gwiazd, z których wiele było przez niego odkrytych. Ta praca była jednym z najważniejszych katalogów gwiazd w historii astronomii.

Innowacje i odkrycia

Oprócz swoich obserwacji Heweliusz był także innowacyjnym wynalazcą. Zaprojektował i zbudował nowe typy teleskopów, w tym teleskop z soczewkami akromatycznymi, które korygowały aberrację chromatyczną.

  • Teleskop zenitalny do precyzyjnych pomiarów położenia gwiazd
  • Mikrometr do pomiaru średnic planet i gwiazd
  • Maszyna parowa do pompowania wody z jego piwnicy

Kontynuacja obserwacji Keplera

Heweliusz kontynuował obserwacje planet zapoczątkowane przez Johannesa Keplera. Dokonał dokładnych pomiarów orbit Merkurego i Marsa, a także odkrył wahania jasności księżyców Jowisza.

Życie osobiste i rodzina

Heweliusz poślubił Elżbietę Koopman w 1632 roku. Mieli troje dzieci, z których dwoje przeżyło dzieciństwo. Jego żona była jego wierną towarzyszką i często pomagała mu w jego obserwacjach.

Tragedia pożaru

W 1679 r. pożar zniszczył obserwatorium Heweliusza i większość jego instrumentów. Ta tragedia była druzgocąca dla astronoma, ale nie poddał się i kontynuował swoje prace.

Dziedzictwo

Jan Heweliusz jest powszechnie uznawany za jednego z największych astronomów XVII wieku. Jego dokładne obserwacje i innowacyjne wynalazki wniosły znaczący wkład w rozwój astronomii. Jego prace są nadal cytowane i badane przez współczesnych astronomów.

  1. Jeden z księżyców Jowisza (Ganimedes) ma krater nazwany na cześć Heweliusza
  2. Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) nazwała planetoidę (57220) Hevelius
  3. W Gdańsku, jego rodzinnym mieście, znajduje się ulica imienia Heweliusza

Źródła

* [Biografia Jana Heweliusza na stronie internetowej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu](http://www.astro.umk.pl/pracownicy/heweliusz/)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: