Jaroslaw kaczynski

Jaroslaw kaczynski

## Jarosław Kaczyński – sylwetka polityczna

Jarosław Kaczyński, urodzony 18 czerwca 1949 roku w Warszawie, jest polskim politykiem, prezesem Prawa i Sprawiedliwości (PiS) od 2003 roku. Pełnił funkcję premiera Polski w latach 2006-2007 oraz wicepremiera i ministra sprawiedliwości w latach 2001-2003.

### Rodzina i wykształcenie

Jarosław Kaczyński urodził się w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec, Rajmund, był inżynierem, a matka, Jadwiga, filologiem polskim. Miał brata bliźniaka, Lecha, który był prezydentem Polski w latach 2005-2010.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 70. pracował jako asystent na Wydziale Prawa i Administracji UW.

### Działalność polityczna

Jarosław Kaczyński rozpoczął swoją działalność polityczną w latach 80. XX wieku, angażując się w działalność opozycyjną wobec władz komunistycznych. Był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników (KOR) i Solidarności.

Po transformacji ustrojowej w Polsce w 1989 roku związał się z Porozumieniem Centrum (PC). W latach 1991-1993 pełnił funkcję posła na Sejm I kadencji.

W 1993 roku był jednym z założycieli Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Od 2003 roku pełni funkcję prezesa tej partii.

### Premier Polski

W wyborach parlamentarnych w 2005 roku PiS uzyskało najwięcej głosów, a Jarosław Kaczyński został premierem Polski. Rząd jego partii realizował program oparty na zasadach konserwatywnych i nacjonalistycznych.

### W opozycji

Po wyborach parlamentarnych w 2007 roku PiS znalazło się w opozycji. Jarosław Kaczyński był liderem opozycji wobec rządów Platformy Obywatelskiej (PO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).

### Powrót do władzy

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku PiS ponownie uzyskało najwięcej głosów, a Jarosław Kaczyński po raz drugi został premierem Polski. Rząd jego partii kontynuuje realizację programu opartego na zasadach konserwatywnych i nacjonalistycznych.

### Kontrowersje

Jarosław Kaczyński jest postacią kontrowersyjną. Jego przeciwnicy zarzucają mu autorytarne tendencje, populizm i nepotyzm. Zwolennicy natomiast cenią jego zdecydowanie, patriotyzm i obronę tradycyjnych wartości.

### Podsumowanie

Jarosław Kaczyński jest jedną z najbardziej wpływowych postaci w polskiej polityce. Odgrywał kluczową rolę w transformacji ustrojowej Polski, był premierem Polski w latach 2006-2007 i ponownie w latach 2015-2017. Jest prezesem Prawa i Sprawiedliwości od 2003 roku.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: