Jarosława kaczyńskiego

Jarosława kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński – polityk, premier i prezes Prawa i Sprawiedliwości

Życiorys

Jarosław Aleksander Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie. Jest doktorem nauk prawniczych i historykiem. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Historii tego samego uniwersytetu.

W latach 80. był działaczem opozycji demokratycznej. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym został internowany.

Kariera polityczna

Po przemianach ustrojowych w 1989 roku Kaczyński zaangażował się w działalność polityczną. W 1990 roku został posłem na Sejm z ramienia Porozumienia Centrum. W latach 1991-1993 był prezesem tej partii.

W 2001 roku założył Prawo i Sprawiedliwość. Od tego czasu jest prezesem tej partii.

W latach 2005-2007 pełnił funkcję premiera Polski. Jego rząd przeprowadził wiele ważnych reform, m.in. reformę emerytalną i oświatową.

Od 2015 roku jest ponownie premierem Polski.

Działalność publicystyczna

Jarosław Kaczyński jest także aktywnym publicystą. Publikuje felietony w tygodniku „Gazeta Polska”. Jest również autorem kilku książek, m.in. „Polska naszych marzeń” i „O przyszłość Polski”.

Kontrowersje

Działalność Jarosława Kaczyńskiego budzi wiele kontrowersji. Jest krytykowany za autorytarne metody rządzenia, podważanie niezależności sądów i ataki na media.

Jednocześnie jest ceniony przez swoich zwolenników za walkę z korupcją, obronę wartości chrześcijańskich i politykę prorodzinną.

Ocena dorobku

Jarosław Kaczyński jest jedną z najbardziej wpływowych postaci polskiej polityki. Jego rządy odbiły się znacząco na życiu społecznym i gospodarczym kraju.

Jego zwolennicy uważają, że jest skutecznym przywódcą, który wprowadził wiele pozytywnych zmian. Krytycy natomiast zarzucają mu autorytaryzm i podważanie demokratycznych instytucji.

Ocena dorobku Jarosława Kaczyńskiego jest zatem złożona i zależy od perspektywy, z jakiej się ją dokonuje.

Linki zewnętrzne

* Strona internetowa Prawa i Sprawiedliwości

* Strona internetowa Jarosława Kaczyńskiego

* Biogram Jarosława Kaczyńskiego na Wikipedii

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: