Jelena isinbajewa

Jelena isinbajewa

## Jelena Isinbajewa – Niezwykła rosyjska tyczkarka

Jelena Isinbajewa to była rosyjska tyczkarka, która osiągnęła niezwykłe sukcesy w swojej dyscyplinie. Pochodziła z Wołgogradu i urodziła się 3 czerwca 1982 roku.

### Początki kariery

Isinbajewa rozpoczęła treningi w 1997 roku pod okiem Jewgienija Trofimowa. Szybko okazała talent do skakania o tyczce, odnosząc zwycięstwa w zawodach juniorskich. W 2000 roku pobiła rekord świata juniorek – 4,45 m.

### Sukcesy międzynarodowe

W 2003 roku Isinbajewa zadebiutowała na mistrzostwach świata seniorów, zajmując piąte miejsce. Rok później wywalczyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Atenach, ustanawiając nowy rekord olimpijski – 4,91 m.

W kolejnych latach Isinbajewa systematycznie poprawiała swoje rekordy. W 2005 roku przeskoczyła wysokość 5,00 m, stając się pierwszą kobietą na świecie, która osiągnęła ten poziom. W 2008 roku na igrzyskach olimpijskich w Pekinie sięgnęła po kolejny złoty medal, ustanawiając nowy rekord świata – 5,05 m.

### Dominacja w skoku o tyczce

Isinbajewa dominowała w skoku o tyczce przez prawie dekadę, zdobywając niezliczone medale na najważniejszych imprezach sportowych, takich jak mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie. W sumie ustanowiła 28 rekordów świata w swojej dyscyplinie.

### Życie prywatne

Jelena Isinbajewa po zakończeniu kariery sportowej zajęła się działalnością społeczną i charytatywną. Została Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF i zaangażowała się w promocję sportu wśród dzieci i młodzieży.

Ciekawostki o Jelene Isinbajewej

* Jest jedyną tyczkarką, która przeskoczyła wysokość 5 metrów.

* Była pierwszą kobietą, która zdobyła złoty medal olimpijski w skoku o tyczce.

* Oprócz tytułów olimpijskich i światowych, Isinbajewa zdobyła również 3 złote medale mistrzostw Europy.

* W 2005 roku została uznana przez IAAF za najlepszą lekkoatletkę roku.

* Podczas mistrzostw świata w Berlinie w 2009 roku ustanowiła rekord wszech czasów w skoku o tyczce na otwartym stadionie – 5,06 m.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: