Jerzy jachowicz dziennikarz

Jerzy jachowicz dziennikarz

## Jerzy Jachowicz – dziennikarz, publicysta, korespondent wojenny

### Wczesne życie i kariera

Jerzy Jachowicz urodził się 19 marca 1943 roku w Warszawie. Dzieciństwo spędził w Sochaczewie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1968 roku zadebiutował na łamach tygodnika „Polityka” artykułem o wydarzeniach marcowych. W latach 1970-1975 pracował jako dziennikarz w tygodniku „Kultura”.

### Działalność w PRL

W okresie PRL Jachowicz znany był z krytycznych wobec władz artykułów. Był jednym z sygnatariuszy listu protestacyjnego przeciwko zmianom w Konstytucji PRL w 1976 roku. Współpracował z opozycją demokratyczną, m.in. z Komitetem Obrony Robotników.

Za swoją działalność był represjonowany przez władze. W latach 1981-1983 był internowany w obozie dla opozycjonistów w Białołęce.

### Działalność po 1989 roku

Po upadku komunizmu Jachowicz kontynuował pracę dziennikarską. W latach 1990-1993 był korespondentem tygodnika „Polityka” w Pradze. Od 1993 roku jest publicystą „Gazety Wyborczej”.

Jachowicz jest autorem licznych książek i artykułów na tematy polityczne, społeczne i historyczne. W 2011 roku otrzymał Nagrodę im. Dariusza Fikusa za całokształt twórczości dziennikarskiej.

### Odznaczenia i wyróżnienia

* Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2011)

* Nagroda im. Dariusza Fikusa (2011)

* Nagroda im. Melchiora Wańkowicza (2016)

### Kontrowersje

Dziennikarska działalność Jachowicza wzbudzała wiele kontrowersji. Krytykowano go za stronniczość i brak obiektywizmu. On sam wielokrotnie podkreślał, że nie uważa się za dziennikarza obiektywnego, a jego celem jest pisanie o tym, co uważa za ważne.

### Wybrane publikacje

* „Reportaż o stanie wojennym” (1983)

* „Praga, stolica złotych wież” (1991)

* „Rosyjskie opowieści” (2003)

* „Czechy. Przewodnik niepolityczny” (2008)

* „Polska, moja miłość” (2016)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: