Kalendarzowa zima

Kalendarzowa zima

Kalendarzowa zima

Kiedy kalendarzowa zima?

Kalendarzowa zima to okres od 22 grudnia do 21 marca. Jest nazywana również astronomiczną zimą. W tym czasie Słońce znajduje się najniżej nad horyzontem, a dni są najkrótsze w roku.

Zjawiska atmosferyczne w zimie

Zimą często występują opady śniegu. Śnieg to zamarznięta woda, która spada z chmur. Może on tworzyć pokrywę śnieżną, która utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy.

Innym typowym zjawiskiem atmosferycznym dla zimy jest mróz. Mróz to temperatura poniżej 0°C. Mróz może powodować oblodzenie dróg i chodników, co stwarza zagrożenie dla pieszych i kierowców.

Wpływ zimy na przyrodę

Zima to czas odpoczynku dla wielu gatunków zwierząt. Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy, a niektóre ptaki odlatują do cieplejszych krajów. Rośliny również przechodzą w stan spoczynku.

W zimie wiele zbiorników wodnych zamarza. Lód może być bardzo gruby, co uniemożliwia żeglugę i inne aktywności na wodzie.

Aktywności w zimie

Mimo że zima to czas odpoczynku dla przyrody, jest również wiele aktywności, które można uprawiać w tym okresie. Popularnymi zimowymi aktywnościami są:

* Jazda na nartach i snowboardzie

* Łyżwiarstwo

* Saneczkarstwo

* Bobsleje

* Snowtubing

* Wędkarstwo podlodowe

Jak przetrwać zimę?

Aby przetrwać zimę, należy odpowiednio się ubrać. Warto nosić ciepłe ubrania, takie jak czapka, rękawiczki i szalik. Należy również zadbać o odpowiednie obuwie, które będzie chronić stopy przed zimnem i wilgocią.

W zimie ważne jest również, aby dbać o swoje zdrowie. Trzeba jeść zdrowo, pić dużo płynów i wysypiać się. Należy również unikać przebywania na mrozie przez dłuższy czas.

Ciekawostki o zimie

* Najniższa temperatura zmierzona na Ziemi wynosi -89,2°C. Została ona odnotowana na stacji badawczej Wostok na Antarktydzie.

* Najwięcej śniegu w jednym roku spadło w Japonii. W 1985 roku w miejscowości Amagi spadło 17,93 m śniegu.

* W niektórych krajach tradycyjnie obchodzi się zimowy przesilenie dnia. W Polsce jest to Wigilia Bożego Narodzenia, a w Stanach Zjednoczonych Święto Dziękczynienia.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: