Kiedy jest dizen matki

Kiedy jest dizen matki

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce?

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja. Jest to święto ustanowione na cześć matek, ich poświęcenia, miłości i troski, jaką otaczają swoje dzieci.

Geneza Dnia Matki w Polsce

W Polsce pierwsze obchody Dnia Matki odbyły się w 1923 roku z inicjatywy działaczki społecznej Jadwigi Ziętkiewiczowej. Początkowo święto to obchodzono w maju lub czerwcu, a jego data zmieniała się w zależności od roku. W 1948 roku ustalono stałą datę Dnia Matki na 22 maja. W 1960 roku data ta została zmieniona na 26 maja, co jest obecnie obowiązującą datą święta.

Tradycje Dnia Matki w Polsce

W Dzień Matki w Polsce dzieci składają swoim matkom życzenia, wręczają prezenty i kwiaty. Tradycyjnie wręczane są bukiety róż, które są symbolem miłości i wdzięczności. Również w szkołach i przedszkolach organizowane są uroczystości, podczas których dzieci przedstawiają przygotowane wcześniej wiersze, piosenki i przedstawienia dla swoich mam.

Znaczenie Dnia Matki

Dzień Matki jest ważnym świętem, które podkreśla rolę matki w rodzinie i społeczeństwie. Jest to okazja do wyrażenia wdzięczności i miłości za poświęcenie i bezwarunkową miłość, jaką matki obdarzają swoje dzieci.

Pomysły na prezenty na Dzień Matki

  • Kwiaty
  • Czekoladki
  • Biżuteria
  • Voucher na masaż lub zabieg spa
  • Personalizowany prezent, taki jak album ze zdjęciami lub grawerowana biżuteria

Dodatkowe informacje

Według badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w 2021 roku, 94% Polaków uważa Dzień Matki za ważne święto. Święto to jest obchodzone nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach na całym świecie, choć w różnych datach.

Kraj Data
Polska 26 maja
Stany Zjednoczone Druga niedziela maja
Wielka Brytania Pierwsza niedziela marca
Francja Ostatnia niedziela maja
Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: