Kiedy ubiera się choinkę

Kiedy ubiera się choinkę

Kiedy ubiera się choinkę

Tradycja ubierania choinki

Ubieranie choinki to jedna z najstarszych i najbardziej lubianych tradycji świątecznych. Pierwsze wzmianki o tym zwyczaju pochodzą z XVI wieku z terenów dzisiejszych Niemiec. W Polsce choinki zaczęto ubierać pod koniec XVIII wieku. Początkowo stroiki były bardzo skromne i składały się głównie z ozdób wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak szyszki, orzechy czy jabłka. Z czasem ozdoby stawały się coraz bardziej okazałe i różnorodne. Dziś choinka jest jednym z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia i nie może jej zabraknąć w żadnym domu.

Kiedy ubiera się choinkę?

Nie ma jednej, uniwersalnej daty, w której powinno się ubierać choinkę. W Polsce większość ludzi ubiera choinkę w Wigilię, czyli 24 grudnia. Jednak niektórzy wolą zrobić to wcześniej, np. w przedostatnią niedzielę Adwentu, czyli tzw. Niedzielę Gaudete (Gaudete to po łacinie „radujcie się”). Jeszcze inni ubierają choinkę dopiero w sam dzień Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia.

Zgodnie z polską tradycją choinkę powinno się rozebrać w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Jednak w wielu domach stoi ona dłużej, aż do końca ferii zimowych, a nawet do lutego.

Jak wybrać choinkę?

Wybierając choinkę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

* Gatunek: Najpopularniejszym gatunkiem choinek bożonarodzeniowych jest świerk pospolity. Jest on stosunkowo tani i łatwo dostępny. Innymi popularnymi gatunkami są jodła pospolita i sosna pospolita.

* Wysokość: Wysokość choinki powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym będzie stać. W małych pokojach lepiej sprawdzą się choinki o wysokości do 1,5 m, a w dużych można postawić choinkę nawet 2,5-metrową.

* Kondycja: Choinka powinna być świeża i gęsta. Igły powinny być zielone i elastyczne, a gałęzie powinny być mocne i nie powinny się łamać.

Jak ubrać choinkę?

Aby choinka wyglądała pięknie i efektownie, należy ją odpowiednio ubrać. Oto kilka wskazówek:

* Światełka: Światełka są jednym z najważniejszych elementów dekoracji choinki. Warto wybrać światełka o ciepłej barwie, która nada choince przytulny charakter.

* Bombki: Bombki to klasyczna ozdoba choinkowa. Można je kupić w różnych kształtach, kolorach i wzorach.

* Łańcuchy: Łańcuchy to another popularna ozdoba choinkowa. Można je kupić w różnych materiałach, takich jak papier, plastik czy metal.

* Szyszki: Szyszki to naturalna ozdoba choinkowa, która dodaje jej rustykalnego charakteru. Szyszki można pomalować lub udekorować brokatem.

* Orzechy: Orzechy to another naturalna ozdoba choinkowa, która dodaje jej świątecznego aromatu. Orzechy można powiesić na choince w skorupkach lub bez.

* Jabłka: Jabłka to symbol płodności i szczęścia. Jabłka można powiesić na choince w całości lub pokrojone w plasterki.

Podsumowanie

Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Nie ma jednej, uniwersalnej daty, w której powinno się ubierać choinkę. W Polsce większość ludzi ubiera choinkę w Wigilię, czyli 24 grudnia. Jednak niektórzy wolą zrobić to wcześniej, np. w przedostatnią niedzielę Adwentu, czyli tzw. Niedzielę Gaudete (Gaudete to po łacinie „radujcie się”). Jeszcze inni ubierają choinkę dopiero w sam dzień Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia. Wybierając choinkę, warto zwrócić uwagę na jej gatunek, wysokość i kondycję. Aby choinka wyglądała pięknie i efektownie, należy ją odpowiednio ubrać. Warto użyć światełek, bombek, łańcuchów, szyszek, orzechów i jabłek.

Kiedy ubierać choinkę? | Jak wybrać choinkę? | Jak ubrać choinkę?

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: