Klaus barbie

Klaus barbie

## Klaus Barbie – Niemiecki SS-Obersturmbannführer

Klaus Barbie (ur. 25 października 1913 w Bad Godesberg, zm. 17 września 1991 w Lyonie) – niemiecki SS-Obersturmbannführer, znany jako „Rzeźnik z Lyonu”.

### Wczesne życie i kariera w SS

Barbie urodził się w zamożnej rodzinie w Bad Godesberg. Wstąpił do NSDAP w 1933 roku, a do SS w 1935 roku. Szybko awansował w szeregach SS i w 1942 roku objął dowództwo Gestapo w Lyonie.

### Zbrodnie w Lyonie

Podczas swojej kadencji w Lyonie Barbie popełnił liczne zbrodnie wojenne. Był odpowiedzialny za deportację ponad 8000 Żydów do obozów koncentracyjnych, w tym dzieci z sierocińca Izieu. Torturował również francuskich bojowników ruchu oporu, często stosując okrutne metody.

### Ucieczka i proces

Po wyzwoleniu Francji Barbie uciekł do Ameryki Południowej, gdzie przez wiele lat ukrywał się w Boliwii. W 1983 roku został odnaleziony i wydany Francji, gdzie został osądzony i skazany za zbrodnie wojenne. Zmarł w więzieniu w 1991 roku.

### Proces i kontrowersje

Proces Barbie był jednym z najważniejszych procesów dotyczących zbrodni wojennych po II wojnie światowej. Przyczynił się do ujawnienia okrucieństw nazistowskich w Lyonie i przyczynił się do międzynarodowej dyskusji na temat sprawiedliwości i rozliczenia za zbrodnie z przeszłości.

## Dziedzictwo

Klaus Barbie pozostaje jedną z najbardziej niesławnych postaci II wojny światowej. Jego zbrodnie w Lyonie pozostawiły trwały ślad w pamięci historycznej, a jego proces zainspirował liczne prace artystyczne i literackie.

### Tablica pamiątkowa w Lyonie

W Lyonie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pamięci ofiar Barbie. Została ona odsłonięta w 1994 roku i przypomina o okrucieństwach, które miały miejsce w mieście podczas wojny.

### Filmy i książki

Życie i zbrodnie Barbie były przedmiotem wielu filmów i książek. Jednym z najbardziej znanych filmów jest „Rzeźnik z Lyonu” (1995) z Pascale Bussières w roli Barbie.

## Dodatkowe informacje

* [Klaus Barbie – The Butcher of Lyon](https://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10005291) – Muzeum Pamięci Holokaustu

* [Klaus Barbie](https://www.jewishvirtuallibrary.org/klaus-barbie) – Jewish Virtual Library

* [The Trial of Klaus Barbie](https://www.law.umich.edu/special/exhibits/barbie/) – Biblioteka Prawna Uniwersytetu Michigan

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: