Litwinienko

Litwinienko

Aleksander Litwinienko

Wstęp

Aleksander Litwinienko, były pułkownik Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB), zasłynął z głośnego morderstwa w Londynie w 2006 roku. Jego tragiczna śmierć wywołała falę spekulacji i kontrowersji, a śledztwo w sprawie jego zabójstwa trwa do dziś.

Życiorys

Aleksander Litwinienko urodził się 30 sierpnia 1962 roku w Woroneżu w Rosji. W 1988 roku wstąpił do KGB, poprzednika FSB. Szybko awansował w szeregach, otrzymując stanowisko oficera operacyjnego w Departamencie Kontrwywiadu.

Działalność opozycyjna

W latach 90. Litwinienko stał się krytykiem prezydenta Rosji Władimira Putina i jego rządu. Był zaangażowany w dochodzenie w sprawie wybuchów w budynkach mieszkalnych w Rosji w 1999 roku, za które obwiniano czeczeńskich separatystów, ale o które, jak uważał, stał sam Kreml.

W 2000 roku Litwinienko został aresztowany pod zarzutem przekroczenia uprawnień. Spędził dziewięć miesięcy w więzieniu, a następnie został skazany na trzy i pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Zwolniono go w 2003 roku, ale nadal był prześladowany przez FSB.

Emigracja i otrucie

W 2000 roku Litwinienko uciekł z Rosji do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał azyl polityczny. Kontynuował swoją kampanię przeciwko Putinowi i rządowi rosyjskiemu, pisząc artykuły i występując w mediach.

1 listopada 2006 roku Litwinienko spotkał się w hotelu Millennium w Londynie z Andriejem Ługowojem i Dmitrijem Kowtunem, dwoma byłymi funkcjonariuszami FSB. Podczas spotkania Litwinienko wypił herbatę, którą, jak później ustalono, otruto radioaktywnym izotopem polonu-210.

Śledztwo i proces

Litwinienko zmarł w agonii 23 listopada 2006 roku. Śledztwo przeprowadzone przez brytyjską policję wykazało, że został on otruty przez Ługowoja i Kowtuna, którzy działali na polecenie rosyjskich władz [1].

W 2016 roku brytyjski sąd uznał Ługowoja i Kowtuna za winnych morderstwa Litwinienki zaocznie [2]. Rosja odmówiła ich ekstradycji i obaj mężczyźni pozostają na wolności.

Konsekwencje

Morderstwo Aleksandra Litwinienki wywołało międzynarodowe oburzenie i napięcia między Wielką Brytanią a Rosją. Prowadziło również do nałożenia sankcji na rosyjskich urzędników i ograniczenia współpracy między obu krajami.

Śmierć Litwinienki stała się symbolem represji politycznej w Rosji i głębokiego podziału między Kremlem a Zachodem. Jego zabójstwo jest nadal przedmiotem kontrowersji i śledztw, a jego pamięć jest czczona przez obrońców praw człowieka na całym świecie.

Przypisy

[1] https://www.gov.uk/government/publications/the-litvinenko-inquiry-report

[2] https://www.bbc.com/news/uk-36634882

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: