Mafia pruszkowska

Mafia pruszkowska

# Mafia pruszkowska – najpotężniejsza organizacja przestępcza w Polsce

**Mafia pruszkowska** to polska zorganizowana grupa przestępcza, która działała w latach 1990-2000. Była jedną z najpotężniejszych organizacji przestępczych w Polsce, kontrolując znaczne części kraju. Jej działalność obejmowała m.in. wymuszenia, zabójstwa, handel narkotykami i prostytucję.

## Historia powstania

Mafia pruszkowska powstała w latach 1990-1991 w Pruszkowie, mieście położonym na zachód od Warszawy. Założycielami grupy byli m.in. Andrzej Kolikowski ps. „Pershing” i Zbigniew Głowacki ps. „Masa”. Początkowo grupa zajmowała się drobną przestępczością, taką jak kradzieże i wymuszenia. Jednak w miarę upływu czasu jej działalność rozszerzyła się na bardziej poważne przestępstwa, takie jak handel narkotykami i zabójstwa.

## Struktura organizacyjna

Mafia pruszkowska była podzielona na mniejsze grupy, zwane „brygadami”. Każda brygada miała swojego przywódcę, zwanego „bossem”. Bossowie brygad podlegali bezpośrednio „zarządowi” mafii, który składał się z kilku najbardziej wpływowych bossów.

## Działalność przestępcza

Działalność mafii pruszkowskiej była bardzo rozległa. Grupa zajmowała się m.in.:

* wymuszeniami

* zabójstwami

* handlem narkotykami

* prostytucją

* przemytem

Mafia pruszkowska kontrolowała również wiele legalnych biznesów, takich jak kluby nocne, restauracje i firmy budowlane.

## Walka z mafią

Policja i organy ścigania prowadziły długą i ciężką walkę z mafią pruszkowską. W latach 1994-2003 aresztowano ponad 1000 członków grupy, a wielu z nich skazano na długie kary więzienia. W 2000 roku zatrzymano Andrzeja Kolikowskiego, a w 2002 roku Zbigniewa Głowackiego. Obaj zostali skazani na dożywotnie więzienie.

## Upadek mafii

Aresztowanie przywódców i rozbicie głównych brygad doprowadziły do upadku mafii pruszkowskiej. Grupa została osłabiona i nie była już w stanie kontynuować swojej działalności na taką skalę jak wcześniej.

## Wpływ na polskie społeczeństwo

Mafia pruszkowska miała znaczący wpływ na polskie społeczeństwo. Działalność grupy siała strach i niepokój wśród mieszkańców kraju. Mafia korumpowała urzędników państwowych i organy ścigania, co podważało zaufanie do władzy.

## Pamięć o mafii

Mafia pruszkowska pozostaje jednym z najbardziej znanych i brutalnych rozdziałów w historii polskiej przestępczości zorganizowanej. Działalność grupy jest przedmiotem wielu książek, filmów i artykułów. Pamięć o mafii jest również żywa w pamięci wielu Polaków, którzy doświadczyli jej terroru.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: