Marek belka

Marek belka

## Marek Belka – polski ekonomista, polityk i były premier

Marek Belka to znany polski ekonomista, polityk, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego. Urodził się 9 stycznia 1952 roku w Łodzi. Ukończył ekonomię na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim.

### Droga polityczna

Swoją karierę polityczną rozpoczął w latach 80. XX wieku, kiedy to działał w opozycji demokratycznej. W 1989 roku został wybrany do Sejmu z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W latach 1990-1991 pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

W latach 1993-1994 był prezesem Narodowego Banku Polskiego. W 2001 roku powrócił do rządu jako minister finansów w rządzie Leszka Millera. W latach 2004-2005 pełnił funkcję premiera Polski.

Po odejściu z rządu w 2005 roku był posłem do Parlamentu Europejskiego. W latach 2010-2013 powrócił na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

### Działalność naukowa

Oprócz swojej działalności politycznej Marek Belka jest również znanym ekonomistą. Jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu makroekonomii, polityki pieniężnej i finansów publicznych. Wykładał na Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Warszawskim oraz innych uczelniach.

### Nagrody i odznaczenia

Za swoją działalność naukową i polityczną Marek Belka otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Wśród nich znajdują się:

* Order Orła Białego

* Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

* Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec

* Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

### Kontrowersje

Działalność Marka Belki nie obyła się bez kontrowersji. Zarzucano mu między innymi zbytnią bliską współpracę z Rosją oraz popieranie prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw za niskie ceny.

### Ciekawostki

* Marek Belka jest żonaty i ma dwoje dzieci.

* Jego hobby to żeglarstwo i gra w brydża.

* Jest kibicem piłkarskiej reprezentacji Polski.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: