Marek chrzanowski

Marek chrzanowski

Marek Chrzanowski – znany polski przedsiębiorca, inwestor i filantrop

Życiorys

Marek Chrzanowski urodził się 10 stycznia 1964 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1989-1991 pracował w Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego „Agros”. W 1991 roku założył własną firmę pod nazwą „Agora”, która początkowo zajmowała się importem i sprzedażą artykułów gospodarstwa domowego.

Działalność biznesowa

W 1992 roku Agora rozpoczęła wydawanie „Gazety Wyborczej”, która szybko stała się jednym z najbardziej poczytnych dzienników w Polsce. W kolejnych latach Agora rozszerzyła swoją działalność o inne tytuły prasowe, takie jak „Metro”, „Newsweek Polska” czy „Polityka”.

W 1998 roku Agora weszła na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Od tego czasu firma stale się rozwijała, inwestując w nowe technologie i przejmując inne media. Obecnie Grupa Agora jest jednym z największych koncernów medialnych w Polsce, posiadającym w swoim portfolio m.in. telewizję TVN, radio TOK FM oraz portale internetowe Gazeta.pl i Onet.pl.

Działalność społeczna

Marek Chrzanowski jest znany również ze swojej działalności społecznej. Jest założycielem i prezesem Fundacji Agora, która wspiera inicjatywy z zakresu kultury, edukacji i ochrony środowiska. Fundacja jest organizatorem m.in. konkursu dla młodych dziennikarzy „Dziennikarze Jutra” oraz programu stypendialnego dla studentów z małych miejscowości.

Chrzanowski jest również członkiem Rady Programowej Fundacji Batorego, która zajmuje się wspieraniem demokracji i praw człowieka w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Nagrody i wyróżnienia

Marek Chrzanowski został wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoją działalność biznesową i społeczną. Jest m.in. laureatem nagrody „Przedsiębiorca Roku” przyznawanej przez „Gazetę Finansową” oraz „Złotych Lwów” za osiągnięcia w kulturze.

W 2019 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego za wkład w rozwój polskiej demokracji i wolności słowa.

Kontrowersje

Marek Chrzanowski jest postacią kontrowersyjną. Jest krytykowany m.in. za bliskie powiązania z władzą oraz za wykorzystywanie swoich mediów do promowania własnych interesów.

W 2016 roku został oskarżony o korupcję w związku z aferą GetBack. Afera ta dotyczyła spółki finansowej GetBack, która oszukała inwestorów na kwotę ponad 2,5 miliarda złotych. Chrzanowski był jednym z głównych akcjonariuszy GetBack, a jego żona zasiadała w radzie nadzorczej spółki.

Chrzanowski zaprzecza wszystkim zarzutom i nie został skazany w żadnym procesie.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: