Marek lewicki mąż staniszkis

Marek lewicki mąż staniszkis

Marek Lewicki – mąż Staniszkis

Marek Lewicki (ur. 1950) – polski prawnik, polityk i działacz społeczny. Poseł na Sejm RP IX kadencji, mąż Jadwigi Staniszkis.

Edukacja i kariera zawodowa

Marek Lewicki ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Po odbyciu aplikacji radcowskiej rozpoczął pracę w zawodzie radcy prawnego. W latach 1980–1989 działał w opozycji demokratycznej, był członkiem NSZZ „Solidarność”.

Działalność polityczna

W 1990 roku Marek Lewicki wstąpił do Unii Demokratycznej. W latach 1991–2001 był posłem na Sejm RP trzech kadencji z ramienia UD i Unii Wolności. W latach 1997–2001 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego Unii Wolności.

Po odejściu z Sejmu Marek Lewicki wycofał się z aktywnej działalności politycznej. W 2019 roku powrócił do niej, startując w wyborach do Sejmu RP z listy Koalicji Obywatelskiej. Uzyskał mandat posła na Sejm RP IX kadencji.

Życie prywatne

Marek Lewicki jest mężem Jadwigi Staniszkis, polskiej socjolog, profesor nauk humanistycznych i działaczki społecznej. Mają dwoje dzieci: syna Michała i córkę Annę.

Ciekawostki

* Marek Lewicki jest zapalonym żeglarzem.

* Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia im. Profesora Zbigniewa Hołdy.

* W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: