Matka boska z guadalupe

Matka boska z guadalupe

Matka Boska z Guadalupe – Patronka Meksyku i Ameryki

Matka Boska z Guadalupe to jedna z najbardziej znanych i czczonych wizerunków maryjnych na świecie. Jest patronką Meksyku i Ameryki, a jej sanktuarium w stolicy Meksyku odwiedza rocznie ponad 20 milionów pielgrzymów.

Historia objawień

Matka Boska z Guadalupe objawiła się po raz pierwszy 9 grudnia 1531 r. azteckiemu Indianinowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzi. Maryja powiedziała mu, że chce, aby na tym miejscu wybudowano kościół, i nakazała mu zebrać kwiaty z pobliskiego wzgórza Tepeyac. Juan Diego zrobił, jak mu kazano, i znalazł na szczycie wzgórza piękne róże, które zakwitły pośrodku zimy.

Juan Diego zaniósł kwiaty biskupowi Meksyku, który uznał je za cud i nakazał wybudować kościół w miejscu objawień. Obraz Matki Boskiej z Guadalupe został umieszczony w kościele i od tego czasu jest czczony przez miliony ludzi.

Ikonografia

Obraz Matki Boskiej z Guadalupe przedstawia Maryję stojącą na księżycu, otoczoną promieniami słońca. Na jej szacie znajduje się wizerunek orła, który jest symbolem azteckiego boga Huitzilopochtli. Obraz ten jest interpretowany jako symbol połączenia chrześcijaństwa z kulturą przedhiszpańską.

Znaczenie

Matka Boska z Guadalupe jest ważnym symbolem religijnym i kulturowym dla Meksyku i Ameryki. Jest patronką tych ziem i jest uważana za opiekunkę ubogich i uciśnionych. Objawienia Matki Boskiej z Guadalupe miały również znaczący wpływ na chrystianizację Ameryki.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: