Mohamed ali

Mohamed ali

## Muhammad Ali: Legendarny bokser i aktywista

Muhammad Ali, urodzony jako Cassius Marcellus Clay Jr. 17 stycznia 1942 r. w Louisville w stanie Kentucky, był amerykańskim zawodowym bokserem, działaczem społecznym i filantropem. Uważany jest za jednego z największych bokserów wszech czasów.

### Kariera bokserska

Ali rozpoczął karierę bokserską w wieku 12 lat po tym, jak jego rower został skradziony. Treningi prowadził pod okiem trenera Freda Stone’a w Columbia Gym w Louisville. W wieku 18 lat zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w 1960 r. w Rzymie w kategorii półciężkiej.

Profesjonalną karierę bokserską rozpoczął w 1960 roku. W 1964 roku wygrał mistrzostwo świata w wadze ciężkiej, nokautując Sonny’ego Listona w siódmej rundzie. Ali obronił swój tytuł 19 razy, w tym w historycznym „Thrilla in Manila” przeciwko Joe Frazierowi w 1975 roku.

Ali zakończył karierę bokserską w 1981 roku z rekordem 56 zwycięstw, 5 porażek i 36 nokautów. Został wprowadzony do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sław w 1987 roku i do Światowej Bokserskiej Galerii Sław w 1990 roku.

### Aktywizm społeczny

Ali był znany ze swojego aktywizmu społecznego i politycznego. Był przeciwnikiem wojny w Wietnamie i odmówił służby wojskowej w 1967 roku. W rezultacie został pozbawiony tytułu mistrza świata i skazany na 5 lat pozbawienia wolności, chociaż wyrok został później uchylony przez Sąd Najwyższy.

Ali był również aktywny w ruchu praw obywatelskich. Sprzeciwiał się segregacji rasowej i popierał działania Martina Luthera Kinga Jr.

### Wpływ i spuścizna

Muhammad Ali był jedną z najbardziej wpływowych postaci XX wieku. Był nie tylko wybitnym bokserem, ale także symbolem siły, odwagi i sprawiedliwości społecznej. Jego spuścizna trwa do dziś, inspirując kolejne pokolenia.

Dziedzictwo

* **The Muhammad Ali Center**: Muzeum i centrum kulturalne w Louisville w stanie Kentucky, poświęcone życiu i karierze Alego.

* **Nagroda Muhammad Ali**: Nagroda przyznawana osobom, które wykazują ducha walki Alego i jego zaangażowanie na rzecz pokoju i sprawiedliwości.

* **Film**: „Ali” (2001), biograficzny film o życiu Alego, w którym w rolę tytułową wcielił się Will Smith.

Cytaty

* „Frunąć jak motyl, żądlić jak pszczoła”

* „Nie jestem doskonały, ale jestem wystarczająco dobry, by pokonać każdego żyjącego zawodnika”

* „Jestem wolny, jak wolny wiatr”

* „Nie liczę dni. Sprawiam, że dni się liczą”

* „Mistrz to ktoś, kto wstaje więcej razy niż upada”

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: