Nancy pelosi

Nancy pelosi

Nancy Pelosi: Życie, kariera i osiągnięcia

Wczesne życie i edukacja

Nancy Patricia D’Alesandro Pelosi urodziła się 26 marca 1940 roku w Baltimore w stanie Maryland. Jest córką Thomasa D’Alesandro Jr., burmistrza Baltimore, i Anity D’Alesandro. Pelosi uczęszczała do Institute of Notre Dame of Maryland, a następnie uzyskała dyplom nauk politycznych na Trinity College w Waszyngtonie.

Początki kariery

Po ukończeniu college’u Pelosi pracowała jako asystentka demokratycznego kongresmena Daniela Brewstera. Następnie pracowała jako przewodnicząca Partii Demokratycznej w Kalifornii i jako członkini Centralnego Komitetu Partii Demokratycznej.

Wybory do Kongresu

Pelosi została wybrana do Izby Reprezentantów w 1987 roku, reprezentując 12. okręg kongresowy Kalifornii. Szybko awansowała w szeregach Partii Demokratycznej, stając się członkiem kierownictwa mniejszości w 2001 roku.

Spiker Izby Reprezentantów

Pelosi pełniła funkcję spikera Izby Reprezentantów w latach 2007-2011 i ponownie od 2019 roku do chwili obecnej. Jest pierwszą kobietą, która pełniła tę funkcję.

Osiągnięcia

Podczas swojej kadencji jako spiker, Pelosi odegrała kluczową rolę w uchwaleniu ustawy o przystępnej cenie opieki zdrowotnej, ustawy Dodd-Franka o reformie Wall Street i ochrony konsumentów oraz ustawy o amerykańskim planie ratunkowym. Jest także zwolenniczką reformy imigracji i ochrony środowiska.

Kontrowersje

Pelosi była przedmiotem kontrowersji podczas swojej kariery. Krytykowano ją za obsługę ustawy o przystępnej cenie opieki zdrowotnej, jej powiązania z przemysłem finansowym oraz jej retorykę polityczną.

Życie osobiste

Pelosi jest mężatką z Paulem Pelosi, biznesmenem. Mają pięcioro dzieci i ośmioro wnucząt.

Dziedzictwo

Nancy Pelosi jest jedną z najbardziej wpływowych polityków w historii Stanów Zjednoczonych. Jest pierwszą kobietą, która pełniła funkcję spikera Izby Reprezentantów i odegrała kluczową rolę w uchwaleniu znaczących ustaw. Jej dziedzictwo długo będzie pamiętane.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: