Niklas frank

Niklas frank

## Niklas Frank – Syn Hansa Franka

**Niklas Frank, urodzony 10 marca 1939 roku, był synem Hansa Franka, gubernatora Generalnego Gubernatorstwa w czasie II wojny światowej.**

### Wczesne życie i edukacja

Niklas Frank urodził się i wychował w Krakowie. Jego ojciec był nazistowskim prawnikiem i urzędnikiem partyjnym, który pełnił funkcję gubernatora okupowanej Polski. Matka Niklasa, Brigitte Herbst, była aktorką.

Niklas Frank uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej w Krakowie. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów w 1964 roku pracował jako prawnik w Monachium.

### Kariera zawodowa

Niklas Frank pracował jako prawnik w Monachium przez kilka lat. W 1973 roku rozpoczął karierę dziennikarską i został korespondentem tygodnika „Der Spiegel”. Pisał o tematach politycznych, historycznych i społecznych.

W 1987 roku Niklas Frank opublikował książkę zatytułowaną „Der Vater. Eine Abrechnung” („Ojciec. Obalenie”), w której opisał swoje doświadczenia jako syna nazistowskiego zbrodniarza wojennego. Książka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na wiele języków.

### Działalność publiczna

Niklas Frank był aktywnym rzecznikiem pojednania między Niemcami a Polakami. Wygłaszał liczne wykłady i prezentacje na temat historii nazizmu i Holokaustu. Był również współzałożycielem Fundacji Pamięci im. Hansa Franka, której celem jest promowanie pojednania i edukacji o Holokauście.

### Życie osobiste

Niklas Frank był żonaty trzykrotnie. Miał czworo dzieci. Zmarł w Monachium 23 maja 2016 roku w wieku 77 lat.

### Znaczenie pracy Niklasa Franka

Niklas Frank był ważną postacią w niemieckim dyskursie o nazizmie i Holokauście. Jego osobiste doświadczenia jako syna nazistowskiego zbrodniarza wojennego dały mu wyjątkową perspektywę na te wydarzenia.

Praca Niklasa Franka pomogła podnieść świadomość na temat zbrodni nazistowskich i ich wpływu na ofiary i sprawców. Jego opowieść o pojednaniu i przebaczeniu jest inspirująca i stanowi ważny wkład w proces leczenia i pojednania po Holokauście.

### Ważne daty

* 10 marca 1939: Urodziny Niklasa Franka w Krakowie

* 1964: Ukończenie studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim

* 1973: Rozpoczęcie kariery dziennikarskiej

* 1987: Publikacja książki „Der Vater. Eine Abrechnung”

* 23 maja 2016: Śmierć w Monachium

### Źródła

* [Niklas Frank](https://de.wikipedia.org/wiki/Niklas_Frank) na Wikipedii (w języku niemieckim)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: