Obostrzenia na swieta

Obostrzenia na swieta

Obostrzenia na święta

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku to szczególny czas, który kojarzy się z rodzinnymi spotkaniami, biesiadowaniem i hucznymi zabawami. W związku z trwającą pandemią COVID-19, w tym roku te wyjątkowe dni będą wyglądały nieco inaczej. Rząd wprowadził szereg obostrzeń, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Ograniczenia w liczbie osób

Jednym z najistotniejszych obostrzeń jest ograniczenie liczby osób, które mogą uczestniczyć we wspólnych spotkaniach. W okresie świątecznym w zgromadzeniach rodzinnych i prywatnych może brać udział maksymalnie 5 osób niezamieszkujących wspólnie. Wyjątek stanowią spotkania osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 – w ich przypadku limit wynosi 10 osób.

Kwarantanna i izolacja

Osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 lub przekroczyły granicę Polski, podlegają obowiązkowej kwarantannie. Kwarantanna trwa 10 dni, a jej skrócenie możliwe jest po wykonaniu testu na obecność wirusa i uzyskaniu negatywnego wyniku. Natomiast osoby, u których stwierdzono zakażenie COVID-19, podlegają obowiązkowej izolacji. Jej czas trwania wynosi minimum 7 dni, a następnie może być przedłużony do 14 dni w razie utrzymywania się objawów choroby.

Gastronomia i hotele

W okresie świąt lokale gastronomiczne będą zamknięte. Wyjątkiem będą punkty świadczące usługi na wynos i dowóz. Również hotele będą mogły przyjmować gości wyłącznie w celach służbowych.

Transport publiczny

W związku z ograniczeniami w przemieszczaniu się oraz zmniejszonym zapotrzebowaniem na usługi transportowe, w dniach 24-26 grudnia oraz 31 grudnia – 2 stycznia zostaną wprowadzone specjalne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych przewoźników.

Imprezy masowe

W okresie świątecznym zabronione jest organizowanie imprez masowych, takich jak koncerty, festiwale czy targi. Zakaz ten obowiązuje również w przypadku wydarzeń organizowanych w plenerze.

Zalecenia ogólne

Oprócz wprowadzonych obostrzeń, Ministerstwo Zdrowia zaleca stosowanie się do następujących zasad:

* Częste mycie rąk lub ich dezynfekowanie

* Noszenie maseczek w miejscach publicznych

* Zachowywanie dystansu społecznego

* Unikanie tłumów

* Ograniczenie kontaktów z osobami spoza najbliższego otoczenia

Stosując się do powyższych zaleceń, możemy przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa i zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz naszym bliskim. Mimo wprowadzonych obostrzeń, święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku mogą być wyjątkowym czasem, pełnym ciepła, miłości i rodzinnej atmosfery.

Dodatkowe informacje

* Oficjalna strona rządowa poświęcona pandemii COVID-19

* Aktualne zasady i ograniczenia w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: